''Doğa Bilinci Kütahya ve Çevresi Bilim ve Doğa Okulu''

''Doğa Bilinci Kütahya ve Çevresi Bilim ve Doğa Okulu''
Kütahya'ya gelen 30 ilköğretim okulu öğrencisi, DPÜ laboratuvarlarında deneyler yaparak bor madenine ilişkin ders aldı.

KÜTAHYA - TÜBİTAK ve Dumlupınar Üniversitesi'nce (DPÜ) yürütülen ''Doğa Bilinci Kütahya ve Çevresi Bilim ve Doğa Okulu'' projesi kapsamında çeşitli illerden Kütahya'ya gelen 30 ilköğretim okulu öğrencisi, DPÜ laboratuvarlarında deneyler yaparak bor madenine ilişkin ders aldı.
Projeye katılan Trabzon, Şanlıurfa, Sakarya, Kocaeli, İzmir, Afyonkarahisar ve Kütahya'dan 30 ilköğretim okulu öğrencisi, DPÜ Biyoloji ve Kimya Bölümü laboratuvarlarında öğretim üyeleriyle birlikte çeşitli deneyler yaptı.
Yürütücülüğünü Doç. Dr. Metin Bülbül'ün yaptığı proje kapsamında DPÜ Merkez Yerleşkeye gelen öğrenciler, Biyoloji Bölümü laboratuvarlarında Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nüket Akanıl Bingöl ve araştırma görevlisi Betül Akın gözetiminde bitki yapısı ile ilgili mikroskobik inceleme gerçekleştirdi.
Yrd. Doç. Dr. Bingöl, öğrencilere ekosistem, biyolojik çeşitlilik ve bitki yapısı ile ilgili bilgi verdikten sonra öğrenciler, mikroskop aracılığıyla çeşitli bitki ve yapraklarının hücre yapısını inceledi.
Öğrenciler, Kimya Bölümü laboratuvarlarında Yrd. Doç. Dr. Bülent Büyükkıdan ve araştırma görevlisi Ekrem Tunca gözetiminde maddelerin değişimi, kimyasal tepkime deney ve uygulamasına katıldı. Deneyler öncesi Yrd. Doç. Dr. Büyükkıdan, maddelerin değişimi konusunda bilgi verdi.
Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yunus Erdoğan, öğrencilere kimya uygulamalarıyla Türkiye'de bor ve bor madeninin önemini anlattı. Kütahya'da zengin bor kaynakları bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Erdoğan, dünyadaki bor rezervinin çoğunun Türkiye'de bulunduğunu ve birçok alanda kullanılan bor madeninin Türkiye açısından stratejik bir maden olduğunu söyledi, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com