Doğa Okulu Öğrencileri Çini ve Seramik Sanatını Öğrendi!

Doğa Okulu Öğrencileri Çini ve Seramik Sanatını Öğrendi!
Öğrenciler, çini ve seramik sanatını görerek öğrendiler...

DPÜ biyoloji ve kimya bölümü laboratuarlarında bitkilerin yapısı ve maddelerin değişimi üzerine deneyler yapan ve bor dersi alan öğrencilere, devam eden program kapsamında Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı Prof.Dr. İskender Işık, Mühendislik Fakültesi Seramik Bölümünde Kütahya'da Çini Sanatı ve Seramik üzerine bir ders verdi.
Çininin ata sanatı olduğunu vurgulayan Prof.Dr. İskender Işık, Kütahya'da el emeği, göz nuru çini sanatının önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.
Çini ve seramiğin tarihsel gelişimi, yapılışında kullanılan maddeler ve yapılışı hakkında ayrıntılı bilgiler veren Prof.Dr. İskender Işık, Türkiye'de seramik ve sektörünün konumuna da değinerek seramik sektöründe Türkiye'nin dünyada bulunduğu yer konusunda da öğrencilere bilgiler verdi. Seramiğin geleneksel ve teknik seramik olmak üzere ikiye ayrıldığını belirten ve bunlarla ilgili bilgi veren Prof.Dr. Işık, günümüzde teknik seramiğin teknik seramiğin önemine değinerek, ulaştığı boyutu, kullanım alanlarını güncel yaşamda kullanılan örnekleriyle anlattı.
Ders sonrasında öğrencilere anlatılanlarla ilgili sorular yönelten Işık, soruları cevaplayan küçük öğrencilere hediye verdi.

ÖĞRENCİLER, ALTIN ÇİNİ'DE İSE ÇİNİ VE SERAMİK SANATINI GÖREREK ÖĞRENDİLER
Doğa Okulu öğrencileri, çini ve seramiğin yapılışını yerinde görmek ve öğrenmek amacıyla Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Metin Bülbül, DPÜ Mühendislik Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı Prof.Dr. İskender Işık, Araştırma Görevli Eda Hocaoğlu, öğrenci rehberleri ile birlikte Altın Çini'yi ziyaret ettiler, çamurun usta ellerle dansını gördüler, çini ve seramiğin yapılışını yerinde incelediler.
Prof.Dr. İskender Işık, teorik olarak anlatılanların yerinde görülmesinin önemli olduğunu belirterek, Altın Çini'de incelemede bulunduklarını söyledi.
Burada Prof.Dr. İskender Işık ve Altın Çini yetkilileri tarafından öğrencilere çini ve seramiğin yapılışı ile ilgili bilgiler verildikten çini ve seramik yapım süreçleri izlendi. Öğrenciler, yapılan çini ve seramik sanatı eserleri hayranlıkla izlediler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com