"Doğa Turizmi ve Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu" başladı

Doğa Turizmi ve Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu başladı
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Özyanık:

KOCAELİ (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Doğa Turizmi ve Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu" Kocaeli'de başladı.

Kartepe'deki bir otelde düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, son 4 yıldır bakanlık olarak, dünyayla beraber Türkiye'de biyolojik çeşitliliğin farkındalığını geliştirme amacıyla bu tarz sempozyumlar yaptıklarını söyledi.

Türkiye'de denizsel alanlar dahil korunan alanların toplam karasal alana oranının yüzde 10'u geçtiğini vurgulayan Özyanık, bu rakamın, yüzde 5 olan dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu ifade etti.

Özyanık, bu noktaya son 10 yılda geldiklerini dile getirerek, "Aslında son 10 yılda Türkiye ekonomik olarak da büyüdü. 2002 yılında Türkiye'nin korunan alan alanı yüzde 4,3-4,5'tir. Yaklaşık 2,5 kat korunan alanda bir büyüme gerçekleştirdik. Türkiye'nin ekonomik büyümesi de 3 kat civarında gerçekleşti. Türkiye, ekonomik büyümeyle, kalkınmayla doğa korumayı paralel bir şekilde götürmeyi becerebilen nadir ülkelerden biri haline geldi" diye konuştu.

Biyolojik Çeşitlilik Envanteri ve İzleme Projesi'ni 2 yıldır devam ettirdiklerini, bu çalışmanın da 81 ilde 2018 yılına kadar süreceğini belirten Özyanık, "Bu çalışmayla hangi ilimizde ne var, hangi bitki türleri var, hangi tür bitki ülkemizin hangi coğrafyasında daha fazla var, hangi hayvan türleri ülkemizin neresinde yaşıyor. Bunları da görebileceğiz. Bu aşamadan sonra, uluslararası sisteme entegrasyon açısından önemli olan doğa, kuş ve bitki alanları, daha önce yapılmış olan çalışmalar, bu şekilde güncellenmiş olacaktır" ifadesini kullandı.

Özyanık, Doğa Turizmi Master Planı çalışmalarını iller ölçeğinde tamamladıklarını dile getirerek, taslaklarının da hazır olduğunu kaydetti.

Bu taslakları valilerin başkanlığında ele aldıklarını anlatan Özyanık, "Buradaki maksadımız, bir turizm planlaması değil. Amacımız, madencilik, tarımcılık, sanayi gibi, turizm sektörünün doğa korumaya olan etkilerini önceden öngörüp, onlara doğa turizminde 'şu alanları kullanabilirsiniz, şu alanlarda şu faaliyetler yapılabilir' şeklinde ortaya koymaktan ibarettir" dedi.

Özyanık, bunun tamamlanmasından sonra turizme dönüştürülmesi, gelir getirici hale dönük çalışmaların yapılmasının ilgili kurum ve kuruluşlara ait olacağını vurgulayarak, bu envanteri ortaya çıkardıktan sonra, bakanlık olarak, sorumlu oldukları alanların doğa turizminde kullanılmasına yönelik değerlendirmelere katkıda bulunacaklarını söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com