Doğal gazla çalışan elektrik santralı kuruluyor

Doğal gazla çalışan elektrik santralı kuruluyor
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, doğal gaz ile elektrik enerjisi üretilecek santral kurulması için inşaat çalışmalarına başlandı.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, doğal gaz ile elektrik enerjisi üretilecek santral kurulması için inşaat çalışmalarına başlandı.

Yüklenici Harput Grup şirketinin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Zaim, yaptığı açıklamada, Türkiye'de gelişmiş sanayi bölgelerindeki elektrik ihtiyacını karşılamayı amaçlayan şirketin elektriksel ihtiyacın yoğun olduğu Gediz bölgesinde üretim yaparak ulusal enerji arzına, bölgedeki yük akışına ve bölgenin yük dengelemesinin sağlanmasına katkı sağlayacağını söyledi.
İlçede yapılan araştırma ve fizibilite çalışmaları sonucu bu bölgeye yatırım yapılmasının uygun olacağının anlaşıldığını belirten Zaim, şöyle konuştu:
''Bu bölgenin seçilmesindeki en önemli sebeplerden biri, doğal gaz ve elektrik hatlarına yakın olmasıdır. Yaklaşık 32 bin metrekare arazi satın alınmış ve elektrik üretimi yapacak doğal gaz motorları için anlaşma sağlanmıştır. 6 makineyle toplam 52 megavat net kurulu güce sahip olacak elektrik üretim santralı için çalışmalar hızla devam etmektedir. Halen inşaat aşamasında olan tesiste bu yılın eylül ayında üretim yapmayı planlıyoruz.''
-KURULU GÜCÜN 104 MEGAVATA ÇIKARILMASI HEDEFLENİYOR-
Zaim, tesiste üretilecek elektriğin Gediz trafo merkezine enerji nakil hatlarıyla aktarılıp kullanıcılara ulaştırılacağını ifade ederek, tesisle ilgili lisans ve çevre etki değerlendirme belgesi işlemlerinin tamamlandığını kaydetti.
Tesiste üretilecek elektrikle birlikte sıcak su ve buharın da üretim aşamasında ortaya çıkacağına işaret eden Zaim, şöyle devam etti:
''Oluşan sıcak su tesiste kullanılmayacak, soğutma işlemleri ve makinede devir daim yapılarak elektrik üretecektir. Ayrıca yine elektrik üretiminde ortaya çıkacak buhar da ilk etapta kullanılmayacak ve havaya salınacaktır. Çevresel olarak bölgeye hiçbir zarar vermeyecek tesiste sadece evsel atık olacaktır. Doğal gaz ile yapılacak üretimin çevre faktörlerine hiçbir olumsuz katkısı bulunmayacaktır. İlk etapta kurulacak santralın çalışma performansına göre ilerleyen zamanda 6 makine daha ilave üretim yapılmasıyla kurulu gücün 104 megavata çıkarılması düşünülmektedir. Bu da şu anda bölgenin tükettiği saatlik üretim ile eşdeğer olacaktır.''
Zaim, enerji üretim tesisinin kurulması için yaklaşık 28 milyon avro harcanacağını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com