Doğal kaynaklar gün yüzüne çıkarılacak

Doğal kaynaklar gün yüzüne çıkarılacak
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaklaşık 30 yıldır süren çatışmalı ortam nedeniyle toprak altında kalan yeraltı zenginlik kaynaklarının çözüm süreciyle sağlanan huzur ve güven ortamında gün yüzüne çıkarılacağı belirtildi

BATMAN (AA) - YILMAZ EKİNCİ - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki yeraltı zenginlik kaynaklarının çözüm süreci sayesinde sağlanan huzur ve güven ortamında çıkarılacağı bildirildi.

Yaklaşık 30 yıl boyunca yaşanan şiddet olayları nedeniyle çıkarılmayan yeraltı zenginlik kaynaklarının çözüm süreci ile gün yüzüne çıkarılacağı, bunun ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağı belirtildi. 

Türkiye Petrol Jeologları Derneği (TPJD) üyesi Jeoloji Yüksek Mühendisi Ümit Işık AA muhabirine, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yeraltı kaynakları bakımından çok zengin olduğunu ifade ederek, bölgede başta petrol olmak üzere maden ve jeotermal sahaların bulunduğunu kaydetti.

Son günlerde sıkça gündeme gelen kaya gazının Batman'ın batısından başlayıp, Diyarbakır'ın Bismil, Ergani ve Silvan ilçeleri arasında kalan bölümündeki bir kaya kütlesi içerisinde bulunduğunu ifade eden Işık, şöyle konuştu:

"Net olmamakla yaklaşık 1,8 trilyon metreküp kaya gazı rezervi olduğu tahmin ediliyor. Son zamanlarda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve özel şirketler tarafından konvansiyonel amaçlı sondaj faaliyetlerine başlandı. Şırnak yöresinde yaklaşık 80-90 milyon ton asfaltit rezervi mevcuttur. Petrol kökenli olan asfaltitler, sıvılaştırılıp petrol ve petrol türevi bir takım maddelere dönüştürülüp, ekonomiye kazandırılabiliyor. Bu nedenle Şırnak yöresindeki asfaltitler, sıvılaştırıp direk petrol ve petrol türevi maddelere çevrilmesi gerekir." 

Toros Dağları'nın güney eteklerinin Çüngüş, Ergani, Lice, Kulp, Sason, Kozluk ve Pervari bölümünün metalik maden açısından çok zengin olduğunu dile getiren Işık, "Bu bölgede bakır, kurşun, çinko hatta altın madeni bile bulunabilir' dedi. 

"Yıllardır bölgede güvenlik gerekçesiyle arama faaliyetleri yapılmadı" diyen Işık, "Çözüm süreciyle artık bölgede huzur ortamı sağlandı. Yeraltı zenginlik kaynaklarının çıkarılması ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com