Doğal Taş Pazarlama Takımı, Brezilya'da Türk taşlarını tanıttı

Doğal Taş Pazarlama Takımı, Brezilyada Türk taşlarını tanıttı
İSTANBUL (AA) - İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Projesi kapsamında "Doğal Taş Pazarlama Takımı" ile...

İSTANBUL (AA) - İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Projesi kapsamında "Doğal Taş Pazarlama Takımı" ile ilk yurtdışı faaliyetini 10 firmanın katılımıyla Brezilya'da başlattı.

İMİB'den yapılan açıklamaya göre, Ekonomi Bakanlığının "Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Tebliğ"i kapsamında Doğal Taş Pazarlama Takımı'nı hayata geçiren İMİB, proje ile Türk doğal taş sektörünün global pazardaki konumunu güçlendirerek, üretici firmaların ürün ve hizmet kalitelerini artırmayı hedefliyor.

İMİB, proje kapsamında ilk yurt dışı faaliyetini 10 firmanın katılımı ile Brezilya'ya gerçekleştirdi. Brezilyalı alıcı firmalarla bir araya gelen Türk üreticileri, Türk doğal taşlarını tanıtarak ikili iş görüşmeleri yapma fırsatı yakaladı. 

Doğal Taş Pazarlama Takımı, Brezilya'daki ilk durağı olan Sao Paulo şehrinde Brezilyalı firmalarla bir araya gelerek, 22 farklı Brezilyalı alıcı firma ile toplam 107 görüşme yaptı. Gezinin ikinci ayağında Espirito Santo eyaletinin Vitoria şehrinde düzenlenen 2014 Vitoria Doğal Taş Fuarı'na milli katılım organizasyonu gerçekleştirildi. 60 farklı ülkeden 25 bini aşkın ziyaretçinin katıldığı fuar, Türk doğal taşlarının tanıtımı için önemli bir araç oldu. Ayrıca firmaların Brezilya doğal taş pazarını yakından tanıması ve doğal taş konusunda, özellikle de granit üretiminde son teknik gelişmeleri takip etmeleri amacıyla Granito Zucchi ve Cosentino Latina tesislerine teknik bir gezi de düzenlendi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Can Çoker, açıklamada yer alan değerlendirmesinde, İMİB olarak sektör için çok faydalı olacak bir projeyi daha hayata geçirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"URGE kapsamında çalışmalarına başladığımız Doğal Taş Pazarlama Takımı projemizin en önemli adımlarından biri olarak ilk yurt dışı faaliyetimiz için Brezilya'daydık. Son derece verimli geçen ticaret heyetimiz sonucunda firmalarımız Türk doğal taşlarının tanıtmanın yanı sıra Brezilyalı alıcı firmalarla ikili iş görüşmeleri fırsatı yakaladı. Pazardaki konumumuzu güçlendirmek ve ihracatımızı artırmak için bu ve benzeri projelerin son derece yararlı olduğuna inanıyoruz. İMİB olarak sektörümüzün gelişimi için önümüzdeki dönemlerde de benzer projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com