'Doğalgaz kullananlara uyarı'

'Doğalgaz kullananlara uyarı'
AKSA Manisa Doğalgaz Müdürü İbrahim Başaran, doğalgaz kullanıcılarını uyararak cihazların bakımının yaptırılması gerektiğini söyledi.

Ankara'da ve İstanbul'da geçtiğimiz günlerde yaşanan zehirlenme olaylarını dikkate alan AKSA Manisa Doğalgaz Müdürü İbrahim Başaran, yılbaşı akşamı Ankara'da ve geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yaşanan olaylara karşı doğalgaz kullanan Manisalı vatandaşların cihazlarını bakımdan geçirmelerini söyledi.

Manisa'da zehirlenme riskinin az olduğunu söyleyen Başaran, "Genel itibariyle bu tarz zehirlenmelerin temel nedeni yakıcı cihazların bakımının yaptırılması ve eski tip dediğimiz cihazların kullanılması. Dikkat edin zehirlenmelerin olduğu yerler Bursa, İstanbul, Ankara Eskişehir, bu dört ildedir. Bunun nedeni Türkiye'de doğalgaz kullanımının ilk başladığı yerler olmasıdır. O dönemlerde doğalgaz cihazları bu kadar teknolojik değillerdi. Bacalı sistemler kullanılıyordu. Hernetik cihazlar yaygın değildi. Bu bacalı dediğimiz sistemler de içinde bulunduğu ortamdan oksijeni alıp kullanan ve bir baca vasıtasıyla atık gazını oradan tahliye eden sistemlerdi" şeklinde konuştu.

Doğalgaz zehirlenmesi şeklinde tabir edilen zehirlenmenin aslıda tam yanmamış karbonmonoksit gazından meydana geldiğini sözlerine ekleyen Başaran, "Burada yanılgı şu ki doğalgaz zehirlenmesi şeklinde başlıklar atılır ancak doğalgaz zehirlemez. Zehirleyen yanma sonucu ortaya çıkan atık gazın verimli yanmama sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit gazıdır. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar bacanın sağlıklı işliyor olması gerekiyor. Buranın can damarı baca. Baca çekmiyorsa eğer sistem sağlıklı işlemiyor demektir. Zaten binalarımız problemli. Baca inşaat sırasında oluşturulurken tuğla üstüne harç sonra tuğla şeklinde kullanılıyor. Bu harcın ne kadar sürüldüğü sızdırmazlığı oradaki ustanın eline kalmış bir şey. Dolayısıyla o baca zamanla çürüyor. içine doğru çökmeler başlıyor ve tıkanıyor. Çıkışı geniş dahi gözükse içerisi dar oluyor. Ayrıca cihaz tipi çok önemli" dedi.

Servislerin bu konuda büyük bir rol oynadığını sözlerine ekleyen Başaran, Manisa'da servis alışkanlığının gelişmediğini belirterek, "Ayrıca piyasada bu işin ehli olmayan çeşmeciler var. Biz bunlarla mücadelemizi sürdürüyoruz" diye konuştu. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com