Doğalgaza şok zam!..

Doğalgaza şok zam!..
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Bütçe hedefleri tutmayacak” açıklamasının ardından, beklenen tedbir paketinin hazırlıkları hızlandı.
Maliye’nin tedbir paketi yanında elektrik ve doğalgaz zamları da kapıda. Maliye Bakanlığı, gazetelerde yer alan zam haberi üzerine önce sert tepki gösterip yalanlama açıklaması yapacağını belirtirken, beklenen yalanlama gelmedi. Beklenen zam yağmuru için gözler Başbakan Erdoğan’a çevrilirken doğalgaza ve elektriğe zam ise yolda.
 
Enerji sektörü yetkilileri, BOTAŞ’ın aldığı fiyatın altında doğalgaz satması nedeniyle mali yapısındaki bozulmanın yanı sıra maliyet artışına bağlı olarak ekim ayından geçerli olmak üzere doğalgaza yüzde 10-15 aralığında zam yapılabileceğini belirtiyorlar.
 
Reuters’a bilgi veren bir yetkili, BOTAŞ’ın 2011 yılında 1.3 milyar lira zarar ettiğini ve bu yıl zarar etmesinin yüksek ihtimal olduğunu kaydederek, “BOTAŞ’ın aldığı gazı daha düşük fiyattan satmasının bir maliyeti var. Birkaç kamu kurumu da yüzde 10’dan az olmamak üzere doğalgaza zam yapılmasını talep ediyor. Ekonomi yönetimi son durumu değerlendirecek, talep daha yüksek de olsa doğalgaza yüzde 10-15 aralığında zam yapılabilir” dedi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com