Doğalgaza zam mı geliyor!

Doğalgaza zam mı geliyor!
Taner Yıldız, soğuk kış günleri nedeniyle doğalgaz tüketiminin arttığını belirteler zam sinyali de verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, soğuk kış günleri nedeniyle doğalgaz tüketiminin yanı sıra günlük elektrik tüketiminde de ciddi artış yaşandığını belirterek, ''Şu anda Türkiye'deki günlük tüketilen elektrik 733 milyon kilovatsaatlere (kWh) çıkmış durumda. Bu, yazın kullandığımız elektrik miktarından yüksek. Doğalgaz tüketimi ise dün 177 milyon metreküp oldu'' dedi.
 
Bakan Yıldız, elektrik ve doğalgazdaki yoğun tüketim nedeniyle şu anda kesintisiz hizmet vermeye odaklandıklarını de belirterek, ''Bu işlere yoğunlaştığımız için, içinde bulunduğumuz ayda da doğalgaz zammı yapılmamış oluyor'' dedi.
 
Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Hizmetleri Sektör Toplantısına katılan Bakan Yıldız, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Artan doğalgaz tüketimi nedeniyle doğalgaz arzında bir sıkıntı yaşanıp yaşanmadığının sorulması üzerine Bakan Yıldız, Türkiye'de son 33 yılın en soğuk günlerinin yaşandığını ve doğalgazda bazı bölgelerdeki günlük tüketimin bir önceki yılın aynı gününe nazaran 1,5 kat kadar arttığını söyledi. Tüketimin bu kadar artacağını öngörmediklerini, bazı günlerde kontrat miktarlarının bile aşıldığı zamanlar olduğunu anlatan Yıldız, ''Biz buna rağmen hamdolsun doğalgaz arzıyla sıkıntı öngörmüyoruz. Beslendiğimiz kaynaklarda da herhangi bir problem olmadığı takdirde bu süreci yönetebiliriz'' dedi.
 
Soğuk havaların Avrupa ülkelerini de etkilediğini ve Avrupa'da bine yakın köyde elektriklerin kesik olduğuna dikkat çeken Yıldız, bu zorlu şartlarda Ukrayna'dan gelen doğalgazda son 2 günde kısmen azalmalar bulunduğunu, fakat bu azalmanın arzı etkileyecek seviyede bulunmadığını bildirdi. Bakan Yıldız, ''Aslında biz şu anda zamdan ziyade vatandaşlara kesintisiz doğalgaz ve elektrik hizmeti vermekle meşgulüz'' dedi.
 
Doğalgazda sıkıntı yok
 
Yoğun kış şartları nedeniyle doğalgaz tüketiminin yanı sıra elektrik tüketiminde de ciddi artış yaşandığına dikkat çeken Yıldız, şu anda günlük tüketilen elektrik miktarının 733 milyon kWh'ya çıktığını bildirdi. Yıldız, ''Bu hem yazın kullandığımız elektrik miktarından yüksek hem de geçen yıllarda tüketilen elektrik miktarlarından yüksek. Geçen yıllarda en son 705 milyon kWh düzeyine çıkmıştık bir yıllık tüketimde'' diye konuştu.
 
Doğalgaz tüketiminin ise yüzde 20'ler civarında arttığını, en son dün günlük doğalgaz tüketiminin 177 milyon metreküp olduğunu, daha önce de 186 milyon metreküp tüketimin görüldüğünü anlatan Yıldız, ''Doğalgaz ve elektrik arzında şu anda öngörülen bir sıkıntı yok. Şu anda biz kesintisiz hizmet vermeye odaklandık. Bu işlere yoğunlaştığımız için, içinde bulunduğumuz ayda da doğalgaz zammı yapılmamış oluyor'' dedi.
 
İran'a tahkim davası
 
Doğalgaz kontratlarının verdiği haklar nedeniyle tarafların zaman zaman revizyon isteyebileceğini kaydeden Yıldız, Türkiye'nin İran'dan aldığı doğalgaz fiyatının hem Rusya'dan alınan doğalgaz hem de ortalama doğalgaz fiyatlarının üzerinde olduğu için İran ile müzakere yaptıklarını söyledi.
 
Müzakerelerin fiyatın yanı sıra eksik miktarlara da ilişkin olduğunu anlatan Taner Yıldız, eksik miktarlarla ilgili 16 Ocak 2012 tarihinde tahkime başvurduklarını söyledi. İran yetkilileri ile yaptıkları son toplantıda fiyat konusunda da tahkime başvuracaklarını kendilerine ilettiklerini kaydeden Enerji Bakanı, ''Hem fiyat hem de eksik miktarlar konusunu önümüzdeki günlerde gündeme alacağız'' dedi.
 
İran'dan şu anda alınan doğalgazın uluslararası marketlerde seyreden fiyatların üzerinde olduğunu vurgulayan Yıldız, bu fiyatlar üzerinde İran ile oturup müzakere edilebileceğini, fakat şu ana kadar bir mesafe kat edilmediğini yineledi. Taner Yıldız, ''Uluslararası arenada birçok ülkenin aldığı doğalgaz fiyat neyse bizim aldığımız fiyatların da o fiyatlar üzerinde seyretmesi lazım. Fakat İran fiyatları hem Rusya fiyatları hem de ortalama fiyatların üzerinde kalmıştır. O yüzden bizim fiyat revizyonu istiyor olmamız haklı gerekçelere dayanmaktadır'' diye konuştu.
 
İran'ya yaptırımların dünyadaki petrol ve doğalgaz fiyatlarına olumsuz yansıyacağının çok açık olduğunu da belirten Yıldız, İran'a önceden yapılan kontratlar gereği Türkiye'nin doğalgaz alımına devam ettiğini, ham petrolle alakalı hususlarda ise Türkiye'yi bağlayıcı Birleşmiş Milletler Kararı bulunduğunu söyledi. Bakan Yıldız, ''Birleşmiş Milletler kararı alınmadan bizim petrolle alakalı bir tavır değişikliğine gitmemiz söz konusu değildir. Gerek AB gerekse ABD'nin kendi içinde aldığı kararlar ise bizim dışımızdadır. Şu anda TÜPRAŞ olarak özel sektör ham petrol alımlarına devam etmektedir. Kamu olarak da BOTAŞ doğalgaz alımlarına devam etmektedir'' diye konuştu
 
(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com