"Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı"na doğru

Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarına doğru
İŞKUR, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesince gerçekleştirilecek fuar, 320 firmanın katılımıyla 8 Mayıs'ta İzmit'te başlayacak

KOCAELİ (AA) - Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova'yı kapsayan Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİF), 8 Mayıs Perşembe günü İzmit'te başlayacak.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilecek fuara 320 firma katılacak.

İŞKUR Kocaeli İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fuarın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi'nde açılacağını belirterek, Türkiye'de bölgesel anlamda bu tarzda başka bir fuarın yapılmadığını söyledi.

Fuar kapsamında kariyer günleri de düzenleneceğini ifade eden Kaşukçi, 48 üniversitenin katılımcı olarak fuardaki yerini alacağını kaydetti.

Kaşukçi, 320 şirketin 350 stant açmasının planlandığını dile getirerek, "İşsizlerle, işverenlerin buluşacağı bir fuar. Aynı zamanda üniversiteyi tercih edecek lise öğrencileri de geleceklerini belirlemede fikir sahibi olacak. Kariyer belirlemede sıkıntı yaşanların bu sıkıntılarını giderebilecekleri bir ortam hazırlanıyor. Yaklaşık 100 bin kişilik bir katılım bekliyoruz" diye konuştu.

- "İşsizliğin çözümünde etkili olacak"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da fuarın, ülke ve bölgenin en önemli sorunu olan işsizliğe çözüm konusunda etki göstereceğini belirtti.

Ekonomideki olumlu dönüşümün işgücü piyasalarını, istihdam yapısını ve sektörel dağılımları da etkilediğini ifade eden Zeytinoğlu, istikrarlı ekonomik büyüme performansının işsizliğin gerilemesine de katkıda bulunduğunu bildirdi.

Zeytinoğlu, işsizliğin ülkenin en temel ve önemli sorunu olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Diğer taraftan sanayicilerimiz de ara eleman bulma sıkıntısı yaşamaktadır. Bir yandan ciddi büyüklükte vasıfsız işgücü varken diğer yandan işletmeler mesleki becerilere sahip eleman bulmakta zorlanmaktadırlar. İstihdamın artırılması ve işverenlere nitelikli eleman kazandırılması amacıyla başlatılan ve KSO'nun başkanlığında yürütülen UMEM Projesi, üçüncü yılını başarıyla tamamladı. Ancak hedeflerimize halen ulaşamadık. İşverenlerimizin talep ettiği sayıda kursiyer bulmakta zorluk çekiyoruz. Projeye işsizlerimizin ilgisi yetersiz olmaktadır. Kurslara yapılan başvuruların düşük kalmasının en temel nedeni, işsizlerin sanayi sektöründe çalışmaya istekli olmayışları ve kurslara kaydolarak sosyal yardım haklarını kaybetmek istememeleridir."

Sanayi kenti Kocaeli'de sanayicilerin öncelikle meslek liseleri mezunlarını tercih ettiğini belirten Zeytinoğlu, "Burada bölümler farklı farklı. Bazı bölümlerde daha fazlaya ihtiyaç var, bazı bölümlerde daha az. Bizim bölgemiz yüzde 30 otomotiv sanayiinde konsantre olan bir bölge. Tersanecilik de var. Ayrıca metal, makine üretimi de yüksek. Dolayısıyla metal işlemeye yönelik Endüstri Meslek Lisesi eğitimli öğrencilerin, kursiyerlerin bölgemizde daha fazla şansı olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Çeşitli konularda seminer ve konferansların gerçekleştirileceği fuar, 10 Mayıs Cumartesi günü sona erecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com