Doğu'da yoğun kar ve tipi var

Doğu'da yoğun kar ve tipi var
Doğu Anadolu'da gece en düşük hava sıcaklığı eksi 7 derece ile Kars'ta ölçülürken, bölgede kar yağışı ve tipi nedeniyle 477 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, İzlanda alçak basınç sisteminin etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı aralıklarla etkisini sürdürüyor.
 
Gece en düşük hava sıcaklığı eksi 7 derece ile Kars'ta ölçülürken, bölgede kar yağışı ve tipi nedeniyle 477 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

VAN
 
İl Özel İdaresi Karla Mücadele Birimi'nden alınan bilgiye göre, kar yağışı sonrası Van merkez ve ilçelerde 86 köy yolu ulaşıma kapandı.
 
Kentte yağışın etkisini yitirmesiyle yol açma çalışmalarının 80 iş makinesi ve 150 personelden oluşan 15 ekip ile aralıksız sürdüğü bildirildi.
 
MUŞ
 
Muş'ta, kent merkezi ve ilçelere bağlı 35 köyle ulaşım sağlanamıyor. 
 
İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyhmus Yentür, kar nedeniyle ulaşıma kapanan yolları açmak için çalışmaların 13 ekip, 75 personel, 2 kar savurma aracı, 8 kepçe, 11 greyder, 4 dozer ve 4 bıçaklı küreme aracıyla sürdürüldüğünü bildirdi.
 
BİTLİS
 
Bitlis'te kar yağışı ve tipi sonrası 10 köyle ulaşım sağlanamıyor.
 
İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Öte yandan, kent merkezinde de belediye ve karayolları ekiplerince kar temizleme çalışması yürütülüyor.
 
HAKKARİ
 
Kent merkezi ve ilçelerde devam eden kar yağışı sonucu 32 köy ile 87 mezra ile ulaşım sağlanamıyor.
 
Belediye yetkilileri, kar nedeniyle kapanan mahalle yollarının ulaşıma açılması için 25 kişilik 7 ekiple başlatılan çalışmaların devam ettiğini vurguladı.
 
Karla mücadele ekipleri, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
 
MAHSUR KALAN 4 KİŞİ 7 SAAT SONRA KURTARILDI
 
Kırklareli'nin Kofçaz ilçesinde saman yüklü kamyonetin kara saplanması sonucu mahsur kalan 4 kişi, Kırklareli Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince 7 saat sonra kurtarıldı.
 
Kofçaz ilçesinden Kula köyüne saman taşıyan Ferit Kurapa yönetimindeki 22 KA 482 plakalı kamyonet, Layko bayırı mevkisinde kara saplandı. Kamyoneti kurtarmak için bir süre mücadele eden araçtakiler, başarılı olamayınca jandarma ekiplerinden yardım istedi. 
 
Jandarma ekipleri de durumu AFAD ekiplerine bildirdi. Aracın bulunduğu bölgeye ulaşan ekipler, ateş yakarak donmak üzere olan sürücü Kurapa, Seval Taka, Müthiş Camgöz ve Tamer Kegal'ın ısınmasını sağladı.
 
Kara saplanan kamyonet, greyderle kurtarıldı.
 
''7 SAAT MAHSUR KALDIK''
 
Kamyonet sürücüsü Kurapa, kamyonetinin kara saplanmasıyla 7 saat mahsur kaldıklarını söyledi.
 
Bulundukları bölgede telefonların çekmediğini anlatan Kurapa, ''Bir arkadaşımız yardım çağırmak için telefonların çekebileceği yüksek bir yere gitti. Oradan jandarmayı aramış. Jandarma ekipleri de durumu AFAD ekiplerine bildirmiş. Bizi donmaktan kurtardığı için AFAD ekiplerine çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com