Doğulu gençler, konservatuvarla hayallerine kavuşacak

Doğulu gençler, konservatuvarla hayallerine kavuşacak
Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde kurulan Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, artık Doğu Anadolu Bölgesi'nde müzikle ilgilenen gençlerin hayallerine kavuşmasına katkı sunabilecek

VAN (AA) - SITKI YILDIZ - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde kurulan Türk Müziği Devlet Konservatuvarı sayesinde Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki gençler kendilerini daha fazla geliştirebilecek.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığının 1 Şubat 2013 tarihli genel kurul toplantısında, YYÜ'de Türk Müziği Devlet Konservatuvarı kurulması kararıyla bölgenin büyük bir eksiğini giderme yolunda önemli bir adım atıldı.

Karar sonrası üniversite bünyesinde kurulan Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, teşkilatlanmasını tamamlamak için çalışmalarını aralıksız sürdürürken, henüz öğrenci alımı ile ilgili bir karar almadı. Ancak, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri, öğretim üyeleri, kentte görev yapan öğretmen, memur ve müzikle ilgilenen vatandaşların kurduğu gönüllü koroyla çalışmalarına başlayan konservatuar, keman, kanun, saksafon, gitar, bağlama gibi müzik aletleriyle verecekleri konserlere hazırlanıyor.

Koronun mini konserini dinleyen YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, konser sonrası AA muhabirine yeni kurulan konservatuvarın bölge için önemini anlattı.

Deprem döneminde sorunları çözmeye çalıştıkları sırada üniversitede eksik olan birimlerin kurulması için de ayrıca çalışma yaptıklarını hatırlatan Battal, bunların önemli olanlarından Türk Müziğe Devlet Konservatuvarı olduğunu söyledi.

YÖK onayı ile kurdukları konservatuvarın müdürlüğüne Doç. Dr. Cem Şaktanlı'yı getirdiklerini ve onun da ekibiyle hızlı bir şekilde çalışmalara başladığını belirten Battal, "Tabi ki biz bunlarla yetinmiyoruz. Zaten müzik altyapımız, Eğitim ile Güzel Sanatlar Fakültemiz sayesinde çok iyi durumda. Ama bunu yeni yapacağımız konservatuvar binasında, birimleri, laboratuvarları, salonları ve müziğin tüm alanlarıyla bölge ile üniversitemize yakışır bir şekilde yapalım istedik. Deprem döneminde zarar gören binalarımızı bitirdikten sonra konservatuvarımız için de Türkiye'de en iyileri örnek alarak yeni bir bina yapacağız. Konservatuarımız çalışmalarına çok hızlı bir şekilde başladı ve inşallah en kısa sürede kadromuzu tamamlayarak öğrenci almaya başlayacağız" dedi.

- Bölgedeki kabiliyetli öğrenciler ortaya çıkarılacak

Konservatuarı öğrenci alacak aşamaya getirmek için gerekli adımları attıklarını, ancak Türkiye'de öğretim üyesi sıkıntısı yaşandığını belirten Battal, öğretim üyelerinin tamamlanmasıyla yurt içi ve yurt dışından öğrenci alımı yapacaklarını kaydetti.

Özellikle konservatuvarın bölgedeki kabiliyetli gençleri bularak tekrar bölgeye kazandırmaya çalışacağını ifade eden Battal, şöyle konuştu:

"Bölgemizin müzik alanında kabiliyetli gençlerimiz ve çocuklarımız oldukça verimli. Konservatuvarımız bu alanda da çalışmalar yapacak ve kabiliyeti olan gençlerimizi burada daha da eğitimli hale getirerek, ülkemize, bölgemize ve topluma kazandıracak. Bu anlamda da rektörlüğümüzün desteği, bütün birimlerimize olduğu gibi sonsuz. Bizim de amacımız konservatuvarımızı en iyi noktaya getirmek." 

Battal, YYÜ'nün daha önce kurduğu Diş Hekimliği, Denizcilik, Eczacılık gibi fakültelerin geldiği noktanın, konservatuvarın da iyi bir noktaya gelmesinde örnek olacağını söyledi.

-Bölgenin tek konservatuvarı oldu

Van'a yaklaşık 3 ay önce geldiğini, geldikten sonra üniversitenin desteği ve kentteki sanat birikimini kullanarak faaliyetlere başladıklarını ifade eden YYÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Cem Şaktanlı da okulun kurulması, öğrenci alımı ve öğretim görevlilerinin alınmasıyla konservatuvarı çok ileri bir seviyeye götüreceklerini söyledi.

Bu amaçla konservatuarın ilk orkestrasını kurarak yola çıktıklarını, çocuk korusu için de senatodan gerekli onayı aldıklarını kaydeden Şaktanlı, "Bunun yanında üniversitemizin ve akademik personelin sosyal faaliyet ihtiyacı olan Türk Halk Müziği korusunu da kurduk. Önümüzdeki dönem bunun çalışmaları da başlayacak. Bir üniversitenin vitrini olan müzik ve sanat faaliyetlerini en iyi biçimde yaparak bunu sadece Türkiye'de, Van'da değil, bütün dünyaya YYÜ'nün her alanda olduğu gibi sanat alanında da iddialı bir yapıya sahip olduğunu göstermek istiyoruz. Yeni yaptığımız bir şey daha var. Van Çevresi Müzik Araştırma ve Uygulama Merkezini kurmak istiyoruz. Onun için de YÖK'ten onay bekliyoruz. Merkezin kurulmasıyla Van ve çevresindeki derlenmeye açık halk türkülerimizi derleyip, onların hem repertuvara kazandırılmasına hem de uluslararası düzeyde dinlenebilir hale getirebilmeyi amaçlıyoruz. Burası bölgedeki tek konservatuvar olması bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir" dedi. 

Konservatuvarın ilk kurduğu koroya katılan öğretmen, öğrenci ve öğretim görevlileri ise bölgenin tek konservatuvarı olması nedeniyle kısa sürede istenilen seviyeye ulaşacaklarını ve bölgedeki gençlerin de artık müzik eğitimini alarak iyi yerlere gelebileceklerini ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com