Doğum depresyonunda yaş önemli değil

Doğum depresyonunda yaş önemli değil
Yaşlı annelerin doğum sonrası depresyona girme olasılıklarının, genç annelerden daha yüksek olmadığını ortaya koydu.

İlk kez çocuk doğuran yaşlı annelerin doğum sonrası depresyona girme olasılıklarının, genç annelerden daha yüksek olmadığı bildirildi.

Avustralya'daki Macquarie Üniversitesinden Catherine McMahon'ın liderliğinde yapılan araştırma, ilk çocuklarını 37 yaşında ve daha ileri yaşta dünyaya getiren annelerin doğum sonrası depresyona girme olasılıklarının, ilk çocuklarını daha genç yaşta doğuran annelerden yüksek olmadığını gösterdi.

Sonuçları "Fertility and Sterility" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde doğal yollardan hamile kalan 266 ve tedaviyle gebe kalan 275 kadın izlendi.

Kadınlarla hamileliklerinin son üç ayında anket ve bebekleri 4 aylıkken depresyonda olup olmadıklarının teşhisi için görüşme yapıldığı belirtildi.

Kadınlardan yüzde 8'inde doğum sonrası depresyon belirtileri gözlenirken, ilk çocuklarını 37 yaşında ve sonrasında dünyaya getiren 180 kadınla diğerleri arasında depresyona girme olasılığında fark görülmedi.

Yaşlı annelerin anneliğe adapte olmakta ve yaşamlarında bebeğin getirdiği değişiklerle mücadele etmekte zorlanabileceği yönünde spekülasyonlar bulunuyordu.

Öte yandan yaşlı annelerin hamilelik sırasında yaşadıkları komplikasyonların, bu annelerin doğum sonrasında depresyona girme olasılıklarıyla bağlantısı olduğu biliniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com