'Doğum izni 28 hafta olsun'

'Doğum izni 28 hafta olsun'
CHP, kadın memura doğumdan önce on dört, doğumdan sonra on dört hafta olmak üzere toplam yirmi sekiz hafta süreyle analık izni verilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Başkanlığına Devlet Memurları Kanunu ile İş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini sundu.

Teklifin gerekçesinde kadın memurların doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olan toplam on altı haftalık analık izninin, doğumdan önce on dört ve doğumdan sonra on dört haftaya yükseltildiği belirtildi. Gerekçede çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi on dört haftalık analık iznine iki hafta süre eklendiği, bu düzenleme ile daha sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Teklife göre kadın memura; doğumdan önce on dört, doğumdan sonra on dört hafta olmak üzere toplam yirmi sekiz hafta süreyle analık izni verilecek. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi on dört haftalık analık izni süresine iki hafta eklenecek. Ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde doktorun onayı ile kadın memur, isteği halinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilecek. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine ilave edilecek. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü halinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilecek.

Teklife göre kadın işçilerin doğumdan önce on dört ve doğumdan sonra on dört hafta olmak üzere toplam yirmi sekiz haftalık süre için çalıştırılmamaları esas olacak. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak on dört haftalık süreye iki hafta süre eklenecek. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilecek. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenecek. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com