Doğum koçluğu nedir?

Doğum koçluğu nedir?
Türkiye'de yeni duymaya başladığımız doğum koçu ne yapar? Doğum öncesi ve doğum sırasında annelere nasıl yardımcı olur? İşte Acıbadem Eskişehir Hastanesi Doğum Koçluğu hakkında merak ettikleriniz.
Türkiye'de yeni duymaya başladığımız doğum koçu ne yapar? Doğum öncesi ve doğum sırasında annelere nasıl yardımcı olur? İşte Acıbadem Eskişehir Hastanesi Doğum Koçluğu hakkında merak ettikleriniz.
Günümüzde gittikçe daha çok sayıda kadın doğumunu doğal şartlarda tıbbi bir girişim olmadan yapmaya yöneliyor. İstek üzerine planlı sezeryanların arttığı, doğumun ağrısız geçmesi için epidural anestezinin sıkça kullanıldığı bu dönemde doğal yönteme dönmek hamileler için gittikçe zorlaşıyor. Hamilelik süreci ve doğum sırasında kadınlar kendilerini güvende hissetmek istiyor. Ancak bu güven bir annenin varlığının sağladığı güven gibi olmalı.
Dönemimize özgü şartlar nedeniyle kadınlar doğum sırasında annelerine yaslanmak istemiyorlar. Bebeğin babası ise bir annenin göreceği görevi göremiyor. İşte bu nedenle Doğum Koçlarına ihtiyaç duyuyorlar. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Doğumhane Ebesi ve Doğum Koçu Eda Arın, Doğum Koçluğu ile ilgili merak edilenleri anlatıyor;
Doğum Koçu Kimdir?
Doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrasında anneye fiziksel, psikolojik, duygusal ve bilgi olarak ta destek sağlayan profesyonel anlamda eğitimli Kişilere doğum Koçu denilmektedir. Bir Doğum Koçu anne adayına “annelik” desteği verir, böylece anne doğum öncesi ve doğum sırası ve lohusalığında bedenine, aklına, kendine ve bebeğine güven duyar ve böylece maksimal tatmin yaşar.  Eğitim almış bu kişiler doğumun fizyolojisini ve annenin duygusal ihtiyaçlarını iyi bilirler. Gebeliğin, doğumun ve lohusalığın doğal süreçler olduklarına inanırlar. Anneyi doğuma duygusal, fiziksel ve bilgilendirerek hazırlarlar ve doğum sırasında da güven vererek, çeşitli tekniklerle rahatlatarak, cesaret aşılayarak, bilgilendirirler ve doğum anne için doğal ve rahat geçmesini sağlarlar.
Doğum Koçları ne yapar?
Doğum koçu varlığı ile annelerin stresi azalıyor. Aynı zamanda hastane ortamı korkutucu bir süreç olabilir. İşte tam bu noktada doğum koçu çiftin sorabilecekleri sorulara cevap vermek ve duygusal ve fiziksel destek sağlamak ve böylece babanın da sadece doğum yapan eşine konsantre olmasını sağlayarak doğumda yerini almasını sağlıyor. Ayrıca Doğum Koçları anne ile beraber nefes teknikleri ve egzersizler uygulayabiliyor.
Kimler bir doğum koçuna ihtiyaç duyar?
Hamile olan herkes bir Doğum Koçu ile doğum yapabilir. Genelde normal hatta doğal doğum yapmak isteyen çiftler tarafından tercih edilir.  Özellikle ileri yaş anneleri, ilk gebelikler ve yukarda da bahsedildiği gibi yüksek riskli gebeliklere sahip anneler Doğum Koçluğu servisini sık tercih edenler arasındadırlar.
  
 
 
 
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com