Doğum skandalı Meclis gündeminde

Doğum skandalı Meclis gündeminde
CHP normal doğum, sezeryan tartışmasını TBMM’nin gündemine taşıdı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle ;
 
“Sayın Başbakanın kürtaj ve sezaryen karşıtı açıklamalarına başta hekimler ve kadın hakları örgütleri olmak üzere toplumun hemen her kesiminden tepkiler geldiği halde, hükümet, kadın bedene yönelik dayatmalarını sürdürüyor. Bu dayatmanın ölümcül sonuçlar doğurmaya başladığına ne yazık ki kısa süre içinde tanık olmaya başladık. 4 Temmuz 2012 tarihinde Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giden dokuz aylık hamile Arife Kaplan, doğum sırasında bebeğini kaybetti. Bebeğin ölümüne, hekimin normal doğumda ısrar etmesinin sebep olduğunu ileri sürülmektedir. Nitekim Arife Kaplan’ın doğumdan hemen önce bağlandığı Non Stres Test (NTS) cihazından, bebeğin normal kalp atışları tespit edilmiştir. Normal yollarla alınamayan bebeğin daha sonra sezaryenle alındığı ancak kurtarılamadığı ortaya çıkmıştır.
 
Bu bağlamda
 
1- Arife Kaplan’ın bebeğinin yaşamını yitirmesinde, hekimin normal doğum ısrarı mı sebep olmuştur?
2- Hekimin sezaryenle bebekleri almaya yanaşmamasında, başta Sayın Başbakan ve sizin, sezaryen karşıtı beyanatlarınız olduğunu düşünüyor musunuz?
3- Anne karnındaki cenin için yürüttüğünüz kampanyanın, sapasağlam bir bebeğin yaşamına mâl olduğunu düşünüyor musunuz?
4- Anne Kaplan, önce normal doğuma zorlandığını, bu esnada karnına yapılan baskıdan dolayı bebeğin zarar gördüğünü ve rahminin parçalandığını açıklamıştır. Bu açıklamaya yanıtınız nedir?
5- Sezaryen karşıtı beyanatlarınızdan bu yana kaç annenin sezaryen talebine olumsuz yanıt verilmiş ve bu süre içinde normal doğum yoluyla dünyaya getirilmeye çalışılan kaç bebek yaşamını yitirmiş veya sakat kalmıştır?
6- Söz konusu olay hakkında herhangi bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
7- Hekimlerin, normal doğum konusundaki ısrarlarının herhangi bir bilimsel dayanağı var mıdır?
8- Arife Kaplan’ın bebeğini kaybetmesi üzerine vicdan azabı yaşıyor musunuz? Bu ölümde pay sahibi olduğunuzu düşünüyor musunuz?
9- Sezaryenin yasaklanması veya bu yöntemin azaltılması durumunda, benzer olayların ne kadar sıklıkla yaşanacağını öngörüyorsunuz? Sezaryen karşıtı politikalarınızın yeni ölümlere kapıyı aralayacağını biliyor musunuz?
10- Bir annenin bebeğini normal veya sezaryenle dünyaya getirmesine, bizzat annenin ve hükümet baskısı altında olmayan hekimin karar vermesi gerekmez mi?
11- Sezaryene, nüfus artışını engellediği için karşı çıktığınızı biliyoruz. Nüfus artışını sağlamak için kadınların dokuz ay boyunca karınlarında taşıdıkları bebeklerini kaybetme pahasına bu ısrarınızı sürdürecek misiniz?
(NSK)
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com