Doğu’nun elektriği yandaşa emanet

Doğu’nun elektriği yandaşa emanet
Hükümet yakın Çalık ve Kiler Grubu özelleştirilen Doğu Aras Elektrik Dağıtım Şirketi’ni devraldı

Doğunun 7 şehrinde 800 binin üzerinde aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Doğu Aras Elektrik Dağıtım Şirketi’nin özelleştirme ihalesini 128.5 milyon dolar bedelle kazanan Kiler ve Çalık Grupları, dün bu bedelin tamamını peşin ödeyerek hisse devir sözleşmesini imzaladı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB), Erzurum merkezli Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Kars ve Iğdır illerini kapsayan Aras Elektrik Dağıtım Şirketi için düzenlediği ihaleyi, 128.5 milyon dolar teklif vererek kazanan Kiler Grubu ile ortaklık kurduğu Çalık Elektrik Dağıtım Yatırımları A.Ş. (ÇEDAŞ), 28 Haziran tarihinde atılan imzalar ile devraldı.

128.5 MİLYON DOLARIN TAMAMI ÖDENDİ

Kiler Grubunun şirketi Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. ile Çalık Grubu şirketi ÇEDAŞ Elektrik’in ortak olduğu Doğu Aras Enerji Yatırımları A.Ş., 128.5 milyon doların tamamını ödeyerek bölgedeki çalışmalarına başladı. Şirketin yeni Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “Ülkemizin doğusunun yüz binlerce elektrik abonesine daha nitelikli hizmet verecek olmanın büyük sorumluluğu ve heyecanı ile yola çıkıyoruz” denildi.
2012 yılı verilerine göre 815 bin 168 abonesi olan bölgenin yıllık yaklaşık 2 milyar kilovat/saat (kWh) elektrik tüketimi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Hızlı ve etkin büyüme modeli ile tüm çalışanlarıyla daha fazla değer üretmeye odaklı bir şirket olmayı amaçlıyoruz” denildi.

ORTA VADELİ HEDEF “MODERNLEŞME”

Açıklamada, orta vadeli hedef olarak “modernleşme, yeniden yapılanma, çağdaş hizmet anlayışını en üst düzeye taşıma ve dünyada kabul görmüş kalite ve verimliliğinin” belirlendiği belirtildi.

KİLER HOLDİNG BÜNYESİNDE 4 ENERJİ ŞİRKETİ BULUNUYOR

Doğu Aras EDAŞ’ın ortaklarından Kiler Holding, perakende, inşaat, turizm ve enerji alanlarında faaliyet gösteriyor. Şirket, aldığı yeni şirketlerle yurt genelinde uygun birincil ve ikincil enerji kaynaklarının kullanılarak elektrik üretilip-dağıtılacağı alanları tespit edip, gerekli üretim santrallerini kurup, işletmeyi hedefliyor. Bünyesinde 4 enerji şirketi bulunan Kiler Holding’in tüm şirketlerinin toplam enerji üretim kapasitesi 450 milyon KWh’ı buluyor. Yeni projeler gerçekleştirmek üzere çalışmalarına devam eden holding, 2 yılda 1 milyar KWh üretim potansiyeline ulaşmayı hedefliyor.

Doğu Aras EDAŞ’ın ortaklarından Çalık Holding ise 17 ülkede enerji, telekom, tekstil, inşaat, finans, medya ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Çalık Grubu bünyesinde bulunan ÇEDAŞ’ın, elektrik dağıtımı ve perakende hizmeti sektöründe edinmiş olduğu bilgi ve birikimini yeni ortaklık kurdukları şirkette paylaşacağı belirtildi.(SBK)

Sözcü

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com