Doğu'yu Kürdistan ilan etti, oyu garantiledi! AKP adayından şok sözler

Doğu'yu Kürdistan ilan etti, oyu garantiledi! AKP adayından şok sözler
AKP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı açıklanan Galip Ensarioğlu, Başbakan Erdoğan'ın da kullanmaktan geri kalmadığı Kürdistan ifadesini Türkiye toprakları için kullandı.
Ensarioğlu, Diyarbakır'da alacağı oyu garantilemek için partisinin her zaman başvurduğu yöntemi kullandı ve bölgeyi Kürdistan ilan etti.

AKP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan Galip Ensarioğlu, Türkiye'de Kürtler'in yaşadığı bölgenin Kürdistan olduğunu, bu tanımlamanın bir ırkın yaşadığı coğrafi bir bölgeyi ifade ettiğini söyledi. Ensarioğlu, Türkiye Kürdistan'ı ifadesinin ise yanlış anlaşılabileceğini, Kürdistan ifadesinin birinci Meclis'te bizzat Atatürk tarafından kullanıldığını iddia etti.

AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu, CNN Türk ekranlarında yayınlanan 5N1K programına konuk oldu. Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtladığı programda, Doğu ve Güneydoğu'da Kürtler'in yaşadığını ve bu bölgenin Kürdistan olduğunu söyleyen Ensarioğlu, bu ifadenin bölünmeyi çağrıştırmadığını ileri sürdü. 

İşte Ensarioğlu'nun o sözleri;
 
"Tanımların hangi amaçla kullandığımız önemlidir. Kürdistan terimi özellikle Kuzey Irak diye bir şey ifade ettik ki Irak Anayasası'nda böyle bir tanım yok. Bakın Türkiye Kürdistan'ı ayrı bir şey. Doğu ve Güneydoğu'nun coğrafik olarak, Kürtler'in yaşadığı yere Kürdistan denir. Bundan hiçbir sıkıntı yok. İran'da Kürtler'in yaşadığı bölgeye Kürdistan denir. Anayasa'da yeri vardır ve böyle tanımlanır İran'da.
 
"ERDOĞAN DA KULLANDI"
 
"Kürtler'in yaşadığı bölgenin ismi Kürdistan'dır. Birinci Meclis'te Kürdistan vardır, Lazistan vardır. Bu sözleri bizatihi Atatürk kullanmıştır. Kürtler'in her yaşadığı bölgeye Kürdistan demekten imtina etmem, çekinmem. Ben kendimde Kürdüm ve orada yaşıyorum. 
 
Türkiye Kürdistan'ı farklı algılanabilir. Yani dört parçanın ileride birleşebileceği, burada bağımsız bir devlet kurulacağı gibi bir çağırışıma neden olabilir. Bu bir ırkın yaşadığı bölgeyi ifade eder. Bu bölünmeyi çağrıştıran, bir ifade de değildir. "

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com