DOHAD Şenköy'e İzleme İstasyonu kuruyor

DOHAD  Şenköy'e İzleme İstasyonu kuruyor
(DOHAD) Başkanı Fuat Ağalday, 16 Nisan 2012 tarihinden bu yana depremlerin yoğunlaştığı Kütahya Simav’a 18 kilometre mesafedeki Şenköy beldesine yeni bir “Deprem Öncü İzleme İstasyonu” kuracaklarını bildirdi.

Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Ağalday, 16 Nisan 2012 tarihinden bu yana depremlerin yoğunlaştığı Kütahya Simav’a 18 kilometre mesafedeki Şenköy beldesine yeni bir “Deprem Öncü İzleme İstasyonu” kuracaklarını bildirdi.
Beldeye kuracakları Deprem Öncü İzleme İstasyonu ile ilgili beldenin MHP’li Belediye Başkanı İsmail Barındık ile gerekli görüşmeleri yaptıklarını ifade eden Ağalday, “Son günlerde Simav’da meydana gelen sayısız depremlerin yoğunlaştığı Şenköy beldesine yeni bir deprem öncü izleme istasyonu kurmak şart oldu. Bu hususta Belediye Başkanı İsmail Barındık bize inşaat konusunda yardım vaadinde bulundu. Bizde DOHAD olarak kurulacak öncü izleme istasyonuna alet ve ekipman desteği sağlayacağız” dedi.
Şenköy beldesine kurulacak Deprem Öncü İzleme İstasyonu’nun yeri hususunda anlaşmaya vardıklarını ifade eden Ağalday, “Kaybedecek vaktimiz yok. Son günlerdeki depremlerin yoğunlaştığı Şenköydeki yer hareketlerini kuracağımız Deprem Öncü İzleme İstasyonu sayesinde yakından takip etmek istiyoruz” dedi.
Depremler olmadan önce doğanın bir şekilde uyarı verdiğini vurgulayan Ağalday, "Doğayı ve ölçülebilir jeofiziksel verileri çok iyi ve disiplinli bir şekilde izlersek depremlerden önce meydana gelen değişimleri tespit edebiliriz. Bu da bize depremleri önceden tahmin etme olanağını verir. Deprem tahmini yapılabilmesi için, potansiyeli olan fay hatları ölçüm noktalarına yüksek duyarlılığa sahip, birçok parametre ölçen cihazların yerleştirilmesi lazım. Deprem tahminlerinin doğru ve güvenilir yapılması için mutlaka çok fazla değişkenin ölçülmesi gereklidir. Tek parametre takibi ile yapılan tahminler yanıltıcı sonuçlar verebilir. DOHAD tarafından yürütülen sayısal ölçüm ağı projesi kapsamında birçok parametre aynı anda birçok istasyondan toplanmaktadır" dedi.(erk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com