Doktor cinayetine beyaz isyan

Doktor cinayetine beyaz isyan
Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde çalışan Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Ersin Arslan'ın,hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesi meslektaşları tarafından protesto edildi.

GAZİANTEP'TE 7 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI YÜRÜDÜ

Gaziantep'te hasta yakını 17 yaşındaki Murat G. tarafından Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Ersin Arslan'ın bıçaklanarak öldürülmesine tepki gösteren yaklaşık 7 bin sağlık çalışanı işbaşı yapmayıp yürüyerek cinayeti protesto etti. Öldürülen doktorun, katil zanlısının hastasıyla özel olarak ilgilendiği de inceleme sonucu ortaya çıktı.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!

Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahi Uzmanı 30 yaşındaki Ersin Arslan'ın öldürülmesine tepkiler bugün de devam etti.

Yaklaşık 7 bin sağlık çalışanı önce şiddet kurbanı doktorun görev yaptığı hastane önünde Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve sağlıkta dönüşüm çalışmalarını eleştiren sloganlar atıp, bu doğrultuda konuşmalar yaptı.

Protestocular daha sonra kortej halinde yaklaşık 1 kilometre yürüyerek Demokrasi Meydanı'na geçti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto eyleminde görevi başında öldürülen Dr. Ersin Arslan ile patoloji uzmanı, 4 aylık hamile eşi Sibel Arslan'ın birlikte çekilmiş fotoğraflarını taşıdı. Grup, Demokrasi Meydanı'nda da protesto konuşmaları yapıp, sloganlar atarak dağıldı.

MAAŞ İDDİASI DOĞRU DEĞİL

Cinayet şüphelisi Murat G. tutuklanırken, cinayeti dedesinin 3 aylık 1500 TL maaşı kesileceği için işlediğiyle ilgili iddialar da yalanlandı.

Emniyet yetkilileri, Murat G.'nin anne ve babasının ayrı yaşadığını, kendisinin de üvey annesinin üzerine nüfusa kayıtlı olup, dedesi Abdullah G. ile yaşamını sürdürdüğünü bu yüzden dedesine çok bağlı olduğunu ifade ettiğini kaydederek, şöyle dedi:

"Zanlı ile gece boyu mülakat yapıldı. Mülakat sırasında tırnaklarını yiyip, 'Doktor beni dedem daha yaşayacak diye kandırdı' şeklinde sayıkladı. İfadesinde de doktorun kendisine dedesinin yaşayacağını söyledikten birkaç saat sonra ölmesi nedeniyle kızgın olduğunu, o yüzden öldürdüğünü ifade etti. Ancak, dedenin maaş konusuyla ilgili herhangi bir belirleme ve ifade söz konusu değil."

MERHAMETTEN MARAZ DOĞMUŞ

Dr. Ersin Arslan'ın öldürüldüğü sırada yanında olan Göğüs Cerrahi Servisi hemşiresi Sevtap Göğebakan ise, söz konusu hasta olan Abdullah G.'nin akciğer kanseri olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bu hasta bizde 1.5 ay yattı. 85 yaşında ve akciğerleri bize geldiğinde bitmişti. Biz doktor beye, 'Doktor bey siz bu hastaya ne yapabilirsiniz, bu tür hastalar sıkıntı olur' dedik. Ama, doktor bey, 'Evde hırpalanıyorlar, hastaya bakmıyorlar yatıralım hemşire hanım' dedi. Biz de yatırdık. Doktor beyin merhametinden dolayı evde kalması gereken bir hastayı servise yatırdık. Doktor bey yakınlarına hastayı ameliyat edebileceğini ancak ameliyatın çok riskli olduğunu anlattı. Yakınları da, 'Doktor bey önce Allah'a sonra size güveniyoruz' dediler."

ÖZEL ODA AYARLAYIP YATIRDIK

Abdullah G.'nin ameliyattan sonra 15 gün serviste kaldığını belirten hemşire Sevtap Göğebakan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Hatta biz o amca rahat etsin diye iki kişilik odayı boşalttık ve ona ayarladık. Doktor bey de sabırlı bir şekilde tedavisiyle ilgilendi. Durumu düzelince evine gönderdik. 3 gün sonra yakınları sürünür şekilde 'Bakamadık' deyip hastayı tekrar getirdiler. Tekrar yatırdık. 2 gün sonra durumu ağırlaşınca yoğun bakıma indirdik ve orada ölmüş. Cinayet sırasında da doktor bey ameliyattan çıkmıştı. O hasta yakını muayene olacağını söyledi. Doktor bey lavabodan çıkınca yanına gidip bıçaklamış. Biranda doktor beyi yerde görünce tansiyonunun düştüğünü falan sanıp koştum. O sırada çocuk da lavabodan çıkıp elindeki bıçağı doktor beyin yanına atınca vurduğunu anladım. Sedye ile yolu kapatıp çocuğun kaçışının engellenmesini söyledim. Sonra da polis gelip almış zaten. O kadar can kurtaran doktorumuzu biz kurtaramadık. Ona sahip çıkamadık."

KADIN DOKTORUN GÖZYAŞLARI

Alanya Devlet Hastanesi önünde toplanan Antalya Tabip Odası üyesi sağlık çalışanları, hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan için yarım gün iş bırakma eylemi yaptı. Poliklinik binası önünde toplanan yaklaşık 50 sağlık çalışanı, 'Üzgünüz, kırgınız, kızgınız, eylemdeyiz', 'Hasta şiddetine hayır', 'Bize vurduğunuzda eliniz acırsa 184-SABİM'i arayın' ve 'Hep hasta hakları, nerede hekim hakları' yazan dövizler açtı.

Basın açıklamasını okuyan Antalya Tabip Odası Alanya Temsilcisi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. İbrahim Halil Yalçın, "Halkın sağlık hizmetlerinde giderek artan hoşnutsuzluklarını, 184-SABİM adlı şikayet hattı kurarak, hekimler ve sağlık çalışanlarına yönelten, hasta- hekim arası güven ve saygınlığı ortadan kaldıran, sevabı hükümete, günahı bizlere yükleyen Sağlık Bakanı bu cinayetin birinci derece azmettiricisidir" dedi.

Hastanın sağlığına kavuşmak istediğini, hekimlerin ise hastayı sağlığına kavuşturmayı amaçladığını belirten Yalçın, "Bu ortak gayede oluşan ve emin olun, büyük çoğunluğu bizim dışımızda nedenlerden kaynaklanan başarısızlıklarda medya bizi hedef gösterir. Dolayısıyla yazılı ve görsel basın da suçlular listesine dahil edilmelidir" diye konuştu.

Üzgün, kırgın ve kızgın olduklarını dile getiren Yalçın şöyle devam etti:

"Hastanelerde performans uygulaması, çalışma barışını yok eden, bizi giderek daha fazla çalışmaya ve dolayısıyla daha fazla hata yapmaya zorlayan haksız ve ahlaksız bir uygulamadır. Bu sistemin hayata geçmesini engelleyemeyen biz hekim ve sağlık çalışanları da bu cinayete ortağız."

Açıklama sırasında 'Sağlıkta şiddet yasası, hemen şimdi' yazan dövizi tutan ve duygulanan Dermatoloji Uzmanı Dr. Derya Koç, gözyaşlarına hakim olamadı.

EDİRNE'DE DOKTORLARDAN EYLEM

Edirne'de Saraçlar Caddesi'nde toplanan yaklaşık 500 doktor, kendilerine sahip çıkılmasını istedi. Kendisi de doktor olan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkılu, görev şehidi Dr. Arslan için meslektaşları tarafından kaleme alınan şiiri okurken duygu dolu anlar yaşadı.

Edirne Tabip Odası tarafından, Saraçlar Caddesi’nde 'Şiddete Cinayete Hayır' eylemi düzenlendi. Eyleme katılan yaklaşık 500 doktor ile destek olan vatandaşlar yakalarına siyah kurdele taktı.

Burada doktorlar ve vatandaşlar, öldürülen doktor Ersin Arslan için saygı duruşunda bulundu. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Doktor Ertuğrul Tanrıkulu, öldürülen Ersin Arslan için meslektaşları tarafından yazılan şiiri okuyunca duygu dolu anlar yaşadı. Tanrıkulu'nun okuduğu şiir şöyle:

'Altı bıçak darbesi

Her yıla bir tane

Kanayan

Et değil, tırnak değil

Kaburganın orta yeri

Şah damarım

Kaçamak uykularım

Korkularım

Umutlarım

Alın ödedim işte

Kışkırtılmış öfkeye

Verilen son kurbanım

Biz orta yer malıyız

Peşkeş çekin herkese

Bir çocuğun öfkesi öldürür mü insanı

Ölüm suskunluğumuzda saklı

Ölüm Çaresizliğimizde'

Şiirin okunuşu sırasında bazı koktorlar gözyaşlarını tutamazken, eylem, yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI BAKAN AKDAĞ'I İSTİFAYA ÇAĞIRDI

Şanlıurfa'da Tabip Odası'nın organizesi ile çok sayıda sağlık çalışanı iş bırakarak, 'Doktora Şiddete Hayır' yürüyüşü yaptı. Doktorlara yönelik saldırıların protesto edildiği yürüyüşte, sık sık 'Bakan istifa' sloganları atıldı.

Gaziantep'te bir hasta yakını tarafından öldürülen Doktor Ersin Arslan için, Şanlıurfa'daki doktorlar basın açıklaması yapıp yürüyüş düzenledi. Öğle saatlerinde Topçu Meydanı'nda toplanan doktor, hemşire ve sağlık çalışanı yaklaşık 300 kişi, yürüyüşe geçti. Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları protesto amaçlı slogan atan kalabalık yaklaşık 1 kilometre yürüyüşün ardından Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önüne geldi.

'ŞEHİT RÜTBESİNİ EN ÇOK HAK EDEN'

Burada Şanlıurfa Tabip Odası Başkanvekili Eyyüp Şelli, doktorlara yönelik şiddeti kınayarak şöyle dedi:

"Sivil şehitlik kavramının tartışıldığı bu günlerde, böyle bir rütbeyi en çok hak eden, bu menfur saldırıya uğrayan meslektaşlarımızdır. Şiddet, hekimlere olduğu kadar sağlık hizmetlerinde de olumsuzluğa yol açacak şekilde endişe vericidir. Gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını ve suçluların en ağır şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz."

Sık sık Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı istifaya davet eden sloganların atıldığı eylem, olaysız sona erdi.

DENİZLİ'DE DOKTOR CİNAYETİNE BEYAZ İSYAN

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi önünde toplanan yaklaşık 500 doktor, sağlık çalışanlarının uğrağı şiddeti önlükleriyle yürüyüş yaparak protesto etti.

Denizli’deki çeşitli hastanelerde çalışan yüzlerce doktor, Dr. Ersin Arslan’ın Gaziantep’te hasta yakını M.G. tarafından öldürülmesini iş bırakarak protesto etti. Beyaz önlükleriyle cinayete isyan eden doktorların eylemi ilk olarak Denizli Devlet Hastanesi’nde başladı. Daha sonra Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi önünde toplanan doktorlar, son olarak da Servergazi Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde toplanarak sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etti. Eylem boyunca doktorlar, acil hastalara müdahale dışında çalışmadı.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan protesto ve işi bırakma eylemine Denizli Tabip Odası, Eczacılar Odası, Diş Hekimleri Odası ve sendikalar da destek verdi. Oda ve sendika başkanları da yaptıkları açıklamalarda olaya tepki gösterdi.

PAÜ Hastanesi’nde çalışanlar adına konuşan Göğüs Cerrahi Servisi’nde görevli Doç. Dr. Gökhan Yüncü, Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın görevini yaparken bıçaklanarak öldürülmesini şiddetle kınadıklarını belirtti.

Doç. Dr. Yüncü, "Bu cinayet, sağlık alanında yaşananlarla ilgili derslerle doludur. Birincisi, hastaların algılarının çarpıtılması ve kışkırtılması; ikincisi, yetkililerin sağlık çalışanlarını küçültücü, aşağılayıcı, değersizleştirici açıklamaları ve tutumlarının yarattığı olumsuz sağlık ortamı; üçüncüsü, sağlık hizmetlerinde yaygınlaşan piyasa ilişkilerinin hastaları müşteri haline getirmesi ve sağlık hizmetlerinde müşteri taleplerinin belirleyici hale gelmesi" dedi. Doç. Dr. Yüncü, yaşananların doğası gereği şiddeti peşinden getirdiğini ifade ederek, "Ne yazık ki son yaşanan cinayet bu sürecin bir parçasıdır. Hasta hakkı ve doktor hakkı dengeleri bozulmuş durumda. Hekimin düşman olarak görüldüğü, silahlarla saldırıldığı bir durumda göğüs cerrahisi gibi riskli branşlarla uğraşan hekimler olarak, 'Bu riski alabilir miyiz?' diye düşünebiliriz. Bu duruma geldik artık" diye konuştu.

Açıklamaların ardından eyleme katılan 500’ye yakın doktor ve sağlık çalışanı beyaz önlükleriyle hastane önünden rektörlük binasına kadar yürüdü. Doktorlar, rektörlüğe sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesini isteyen dilekçe verdi.

'ŞİDDET VARSA, SAĞLIK YOK'

BALIKESİR Tabip Odası, bugün Balıkesir ve Atatürk devlet hastanelerinde düzenlediği iki eylemle, Dr. Ersin Arslan'ın Gaziantep'te hasta yakını 17 yaşındaki M.G. tarafından öldürülmesini protesto etti. Sağlık çalışanları, 'Şiddet varsa sağlık yok' pankartıyla cinayeti lanetledi.

Atatürk ve Balıkesir devlet hastaneleri bahçelerinde toplanan sağlık çalışanları ellerinde 'Emeğini ve bilgisini fedakarca sunan Dr. Ersin Arslan'ın bıçaklanarak öldürülmesi kimin suçu?', 'Hekimler tükendi, yeter artık', 'Hedef tahtası olmak istemiyoruz', 'Hekime şiddet hastaya zarar veriyor', 'Şiddet varsa sağlık yok' yazılı pankartlar taşıyarak cinayeti lanetledi. Eyleme, Balıkesir Tıp Fakültesi'nden bir grup öğrenci de katılıp, destek verdi.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Aydın Şavklı, Balıkesir Devlet Hastanesi bahçesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de hastaların sağlık hizmetinden memnuniyetinin arttığının söylendiğini belirterek, "2009 ve 2010 yıllarında hekime saldırı sayısı toplam 65 iken 2011'de 57 oldu. Neden acaba? Hizmetten memnun olan halkımız neden doktorlara saldırıyor? Çünkü televizyonlarda sağlık hizmetlerinin iyileştiği yolunda reklamlar yapılıyor. Ancak hasta hastaneye gittiğinde iyileşmeyi göremiyor, saldırıyor. Dr. Ersin Arslan'a yapılan saldırı da cehaletin sonucudur. Hekime, sağlık çalışanına yönelik şiddet, bu sağlık politikasının ve onun uygulayıcılarının eseridir. Şu anda Türkiye'nin doğru sağlık politikası için en acil ihtiyaç, hastaların sayı ve müşteri değil, insan; hekimlerin de robot veya köle değil, insan olduğunu kavramış yöneticilerdir" diye konuştu.

Eylem, Dr. Ersin Arslan için saygı duruşunda bulunulmasının ardından sona erdi.

GÜNEYDOĞU'DA DOKTORLAR İŞ BIRAKTI

Gaziantep'te kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından bıçaklarak öldürülmesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görev yapan doktor ve sağlık çalışanları tarafından bir günlük iş bırakma eylemi ve açıklamalarla protesto edildi.

Diyarbakır'daki yaklaşık 500 doktor ve sağlık çalışanı, yürüyerek geldikleri Dağkapı Meydanı'nda sık sık AKP aleyhinde slogan atarak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı istifaya davet etti.

ŞIRNAK'TA SAYGI DURUŞU

Şırnak Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde toplanan sağlık çalışanları öldürülen doktor Ersin Arslan için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Doktor İsmet Sayan, sağlıkta şiddete karşı olduklarını belirterek, "İçimiz yanıyor, kan ağlıyor. Bundan birkaç ay önce darp edilen meslektaşlarımızla ilgili bir basın açıklaması yapmış ve Sağlık Bakanlığı'nı göreve davet etmiştik" dedi.

SİİRT'TE 350 KİŞİ KATILDI

Siirt Devlet Hastanesi Başhekimlik binası önünde toplanan doktor ve sağlık çalışanı 350 kişi, alkışla tempo tutarak, Dr. Ersin Arslan'ın ölümünü protesto etti.

Siirt Tabipler Odası Başkanı Ekrem Bilek, sağlık çalışanlarına uygulanan vahşetin dün bir can daha aldığını belirterek, "Ailesinin, öğretmenlerinin, hocalarının yıllarca verdikleri emek sonucunda yetişen bir doktorumuz görev yaptığı Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde 10 gün önce ölen bir hastanın 17 yaşındaki yakını tarafından öldürüldü. Büyük bir fedakarlık örneği gösterip, canla başla ve azimle çalışan bir kardeşimizin bu şekilde hayatını kaybetmiş olmasından biz çalışanlar olarak derin üzüntü duymaktayız. Ne yazık ki toplum içinde şiddeti alışkanlık haline getirmiş hastalıklı kişiler her yerde karşımıza çıkmaktadır. Biz bu hastalıklı kişileri toplumdan ayıracağız" dedi.

MARDİN'DE YAKALARINA SİLAH KURDELA TAKTILAR

Mardin Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan doktor ve sağlık çalışanları, yakalarına taktıkları siyah kurdele ve yaptıkları basın açıklaması ile saldırıyı protesto etti. Mardin Tabip Odası Başkanı Hamit Kasap, Dr. Arslan'ın taammüden öldürüldüğünü belirterek, hiç kimsenin bu cinayeti cehalet gibi münferit olaylara bağlamamasını istedi.

Sağlık çalışanları adına açıklama yapan TBB Mardin Şube Başkanı Kasap, büyük özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına yönelik toplumdaki kin, nefret ve öfke halini anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarının son yıllarda giderek artan bir şiddete maruz kaldığını anlatan Kasap, "Her gün meslektaşlarımız darp ediliyor, yaralanıyor, sakat bırakılıyor, öldürülüyor. Bir doktorun günde 100 hasta bakmasının, hastalarımıza yeterli süre ayıramamanın, acil servislerdeki izdihamların sorumlusu biz değiliz. Siyasetçilere, yöneticilere, kamuoyuna sesleniyoruz; Artık yeter diyoruz. Hekimlere, sağlıkçılara yönelik şiddete isyan ediyoruz. Sorumlular sorumluluklarını bilmeli, bizleri hedef göstermekten vazgeçmelidir. Bu şiddet ortamı devam ederse ne yazık ki; sizleri tedavi edecek hekim, ameliyat edecek cerrah bulamayacaksınız. Dr. Ersin Aslan'a yapılan saldırıyı protesto etmek için biz sağlık çalışanları bu hafta beyaz önlüğümüze siyah kurdele takarak çalışacağız" dedi. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com