Doktor Deniz'in karaciğeriyle hayata döndü

Doktor Denizin karaciğeriyle hayata döndü
Diyarbakır'da 10 yıldır organ nakli beklerken fenalaşan ve beyin ölümü gerçekleşen nükleer tıp uzmanı Deniz Karahan'ın karaciğeri, 15 yaşındayken intihar etmek isteyen Nur Hilal Kanık'ı yaşama döndürdü

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Diyarbakır'da 10 yıldır organ nakli beklerken fenalaşan ve beyin ölümü gerçekleşen nükleer tıp uzmanı Deniz Karahan'ın karaciğeri, 15 yaşındayken intihar etmek isteyen Nur Hilal Kanık'ı yaşama döndürdü. 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Doç. Dr. Murat Sözbilen başkanlığındaki ekibin başarılı operasyonuyla karaciğerin nakledildiği Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören Nur Hilal Kanık, AA muhabirine, hala hayatta olduğu için mutlu olduğunu belirtti.

Çok zor bir süreç geçirdiğini ve ağrı çektiğini anlatan Nur Hilal Kanık, "Yaşama kavuştum çok mutluyum ama bana karaciğerini veren doktor ölmüş o kötü" dedi. 

Bir hata yaptığını ve ölmek istediğini ifade eden Kanık, "Şimdi bedelini ödüyorum. Bundan sonra yaşamın değerini gerçekten çok iyi anladım. Doktorun ailesine çok minnettarım" diye konuştu. 

Bornova Kız Meslek Lisesi 1. sınıf öğrencisi olduğunu ve büro yönetimi eğitimi aldığını söyleyen Kanık, iyileştikten sonra okuluna devam edeceğini dile getirdi. 

- Anne Kanık: "Mucize oldu"

İşçi emeklisi 59 yaşındaki Münire Kanık da son 1 haftanın çok sancılı geçtiğini, tek çocuğunun ilaç aldığını öğrendikten sonra 9 Nisan'da Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırdıklarını anlattı.

Münire Kanık, kızının yaşamına neden son vermek istediğini öğrenemediğini ama ölüme çok yaklaşmasına tanık olduğunu ifade etti. 

Artık tüm ümitlerin tükendiği anda Diyarbakır'dan bir haberin geldiğini söyleyen Kanık, şöyle devam etti:

"Kızım ilaç almış, yoğun kan hapları. O yüzden karaciğeri iflas etti. Kadavradan alınan karaciğer uymadı, aileden uygun verici bulunamadı. Sonra haber geldi. Doktor Deniz Karahan'ın da beyin ölümü gerçekleşmiş. Allah rahmet eylesin. Karaciğeri uyumlu çıktı. O gün bir mucize oldu diyelim. Karaciğer nakli yapıldı, gördüğünüz gibi kızım hayata döndü, çok mutluyum. Allah'a ne kadar şükretsem azdır."

Organ beklerken yaşama veda eden Deniz Karahan'ın ailesi ile görüştüklerini ve teşekkürlerini ilettiklerini söyleyen Münire Kanık, "İyileşince Nur Hilal de teşekkür edecek, doktorun ailesinin yanına birlikte gideceğiz" dedi.

Tek çocuğunun organ nakliyle hayata bağlandığını ifade eden Kanık, herkese organ bağışı çağrısında bulundu. 

- Yakında taburcu edilecek

Doç. Dr. Murat Sözbilen de hastanın çok yüksek düzeyde demir ilacı alımı sonrası hastaneye geldiğini, kısa sürede karaciğer yetmezliği tablosunun ortaya çıktığını anlattı.

Hastanın medikal tedaviye yanıt vermediğini, yakın çevresinden ise uyumlu verici bulunamadığını kaydeden Sözbilen, Diyarbakır'da ölen doktorun karaciğerini 15 Nisan'da başarılı bir operasyonla naklettiklerini dile getirdi. 

Hastanın durumunun iyiye gittiğini ve karaciğer dokusunda sıkıntı olmadığını da ifade eden Murat Sözbilen, 1 hafta içinde Nur Hilal Kanık'ın taburcu edileceğini söyledi.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde nükleer tıp uzmanı olarak görev yapan Dr. Karahan'ın (35), böbrek yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde beyin ölümü gerçekleşince ailesi tarafından organları bağışlanmıştı. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com