"Dokunulmazlıklar kaldırılmalı"

"Dokunulmazlıklar kaldırılmalı"
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez ilçe Başkanı Metin Belek Anayasa değişikliği paketinden daha önemli olan Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğine vurgu yaparak, ayrıca Anayasa değişikliği için bütün siyasi partilerle mutabakata

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez ilçe Başkanı Metin Belek Anayasa değişikliği paketinden daha önemli olan Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğine vurgu yaparak, ayrıca Anayasa değişikliği için bütün siyasi partilerle mutabakata varılması gerektiğini belirtti.

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez ilçe Başkanı Metin Belek Anayasa değişikliği paketinden daha önemli olan Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğine vurgu yaparak; Bir yerden değişikliğe başlanacaksa, 'temiz toplum, temiz siyaset, temiz yönetim'in sağlanması ve 'dokunulmazlıkların kaldırılması' ile işe başlanmalıdır.'dedi.
Milliyetçi Hareket Partisi olarak Anayasa değişikliğini istediklerini vurgulayan Belek; ancak Anayasanın değiştirilmesi gereken maddelerinin oy birliği ile belirlenmesi ve kararlaştırılması teklifinin toplumun önüne konulması gerektiğini söyledi. Belek, ancak bu kapsamda bir çalışmayla Anayasa'nın değiştirilebileceğine dikkat çekerek bu şekilde değiştirilecek Anayasa'nın meşru olabileceğini söyledi.
Metin Belek Anayasa'nın şu aşamaların gözönüne alınarak değiştirlmesi gerektiğini belirterek konuşmasına devam etti:
'Mevcut Anayasa'nın değişmesinin gerektiğini ancak bunun için toplumsal bir mutabakata ihtiyaç olduğunu, Anayasa'da değişiklikler yapılmasının ancak siyasi istikrarın olduğu ve uzlaşmanın zemin bulduğu bir ortamda düşünülebileceğini, hükümetin neden olduğu gerilim ve uzlaşmaz tavırların bu zeminin oluşmasına imkân vermediğini, Türkiye'yi yönetme kabiliyetini kaybetmiş bugünkü siyasi tablo değişmeden, yeni anayasa hazırlanmasının doğru olmadığını, TBMM'nde temsil edilen siyasi partilerden teşekkül etmiş bir 'Anayasa Değişikliği Uzlaşma Komisyonu' oluşturulması gerektiğini MHP olarak düşünüyoruz.'
Değişikliklere yönelik olarak, öncelikle izlenecek yöntem açısından MHP olarak tutumlarında bir farklılık olmadığını özellikle belirten Belek, MHP'nin vermiş olduğu kararlardan vazgeçmediğini özellikle altını çizdi.
AKP iktidarının yüksek yargı organlarıyla uğraşmasının temel nedenin bundan sonra iktidar olamayacağı gerçeğiyle yargıyı kontrol altına alma gayretinden başka bir şey olmadığını savunan Belek:'Bunun arkasındaki gerçek ise AKP iktidarının Cumhuriyet tarihi boyunca meydana getirilen üretim istihdam kaynaklarının birer birer peşkeş çekilirken yapılan yolsuzluk talan ve usulsüzlüklerin hesabını yargı önünde vermekten kaçma gayretinden başka bişey değildir. İktidar olamadığında bütün bunların hesabını vereceği yegane merci yargı müessesidir bu nedenle AKP yargıyı kontrol altına alma baskı altına alma gayreti içerisindedir.'dedi.
Metin Belek konuşmasına çarpıcı açıklamalarla devam ederek, mevcut Anayasa'nın özelleştirmelerin önünü tıkadığı için değiştirlmesinin gündemde olduğunu savundu. Devletin elinde olan bazı kurumların özelleştirilmesinin yapılabilmesi için Anayasa değişikliğinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Belek, Türk Milletinin bu konuda duyarlı olması gerektiğini özellikle belirtti.
Satılması düşünülen devlet kurumlarını sıralayan Belek, bu değerlerin satılabilmesi için hükümetin Anayasa'yı değiştirmek istediğini iddia ederek:' Tüpraş, Erdemir,Galataport, Bor madeni gibi stratejik ehemniyeti olan özelleştirmelerin önündeki yegane engel AKP iktidarına göre Anayasadır, Sınırdaki mayınlı arazilerin temizlenmesi karşılığında 'one minute' dediği Yahudilere verme gayretinin önündeki engelde aynıdır.'


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com