Dolar 1.81 lirayı aştı!

Dolar 1.81 lirayı aştı!
Kuru ne not artırımı ne de Merkez Bankası frenleyebiliyor...

Doların ateşi yeniden yükseldi ve kur kritik olarak belirtilen 1.8030 liranın da üzerine çıktı. Dün kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's'un Türkiye'nin yerel para cinsinden notunu artırması ve Merkez Bankası'nın müdahalesiyle 1.76 liraya kadar çekilen dolar kuru bugün itibariyle tekrar yükselişe geçti.

Bu yükselişte doların diğer gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında yüzde 3-6 arsında değer kazanması da etkili oldu. Diğer bir gelişme de yine dün 350 milyon dolarlık rekor satım ihalesi yapan Merkez Bankası'nın bugün ihaleye çıkmaması oldu. Bu hamle de doların yükselişini kolaylaştırdı. Öte yandan uzmanlar gelişmekte olan ülkelerden para çıkışının sürdüğüne dikkat çektiyor.

Dolar/TL kuru saat 15.10 itibairyle dünkü kapanışına göre yüzde 1.60 artışla 1.8130'a fırladı. Sepet kur ise yüzde 1.50 artışla 2.14 liraya çıktı.

"TL DE POTAYA GİRİYOR"
Global Menkul Değerler Hazine Müdürü Abdullah Kunt, da gelişmekte olan ülke para birimlerinin son haftalarda dolar karşısında oldukça zayıf seyrettiğini ve bu ortamda pozitif ayrışan TL'nin de artık dün itibariyle bu potaya girdiğine dikkat çekti. Kunt, "Rus Rublesi, Güney Afrika Randı, Brezilya Reali, Macar Forinti ve Çek Koronası oldukça zayıf" dedi. Hazine Müdürü ayrıca, piyasa oyuncularının böyle durumlarda dolar kurunu spekülatif amaçla kullanabiyor olabileceğine işaret etti. Kunt ayrıca, doların bundan sonraki süreçte 1.78-1.83 lira arasında seyredebileceğini aktardı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com