Dolar 1,60 Sınırına Dayandı!

Dolar 1,60 Sınırına Dayandı!
Dolar 1.60'a merdiven dayayarak son 7 ayın en yükseğine çıktı. İşte Dolar'ın bu kadar yükselmesinin nedeni:

Kapanışta 1.58'e gerileyen doların yükselmesine neden olan en önemli gelişme ise Avrupa ülkelerinin borç sorunun gündemdeki yerini git gide artırması oldu.

Uluslararası yatırımcıların endişeleri artınca başta AB bölgesi ile ilişkisi bulunan Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkiye olmak üzere tüm gelişmekte olan ülkelerden para çıkışları yaşandı. Euro da dolar karşısında dört ayın en düşük seviyesi olan 1.28'li düzeylere geriledi. Yatırımcıların, zayıf Euro Bölgesi ülkelerinin bu hafta yapacakları kısa ve uzun vadeli borçlanma ihaleleri öncesi endişeleri, doların TL karşısında da yükselişine neden oldu. Diğer yandan Merkez Bankası'nın başta faiz düşürmek olmak üzere aldığı önlemler de yatırımcıları ürkütünce yaşanan yabancı fon çıkışı TL'nin Euro karşısında da değer kaybetmesine neden oldu. Euro dün TL karşısında 2.02'den 2.05'e yükseldi.

1 AYDA YÜZDE 15
Merkez Bankası'nın sıcak paraya karşı aldığı önlemler sonucunda TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı 1 ayda yüzde 15'i buldu. Dolar 11 Aralık'ta 1.39 liraya kadar gerilemişti. Piyasa uzmanları, Merkez Bankası'nın aldığı önlemlerin açıklandığı 2010 yılının son haftasında yaşanan ve yaklaşık 4.5 milyar liralık fon çıkışının ardından dolar likiditesinin oldukça azaldığını bu nedenle en küçük işlemde kurun oynaklığının arttığını belirtiyor. Özellikle repo işlemlerine getirilen zorunlu karşılık sonrası repo cazibesini yitirirken gecelik piyasada park eden yabancı fonlar da döviz alarak ülkeyi terk etmişti. Şirketlerin döviz borçları nedeniyle satın aldığı döviz ve dış ticaret açığının da büyümeye devam etmesi döviz likiditesini emerek doları yukarı doğru itiyor.

ENFLASYON TEHDİDİ ARTIYOR
Doların değer kazanması Merkez Bankası'nın aldığı önlemler ile sıcak parayı kesmeyi amaçlasa da yukarı doğru hareketin bu kadar hızlı olmasının bir başka endişeyi tetikleyebileceği de piyasalarda konuşulmaya başlandı. Doların yükselişinin 1.65'e kadar devam edebileceğini öngören piyasa oyuncuları bunun ise başta petrol ürünleri olmak üzere Türkiye'de maliyetleri etkileyerek enflasyon üzerinde baskıyı artırabileceğini kaydediyor. Analistler faiz indirimi ve diğer önlemler ile sıcak paranın yanında diğer yatırımcıları da ürküten Merkez'in bir süre sonra enflasyon endişeleri nedeniyle faiz artırmak zorunda kalabileceğini dile getiriyor.

Hazine ne bulduysa sattı geleceğe yatırım yaptı
Hazine, dün gerçekleştirdiği 7 Kasım 2012 itfalı yeni gösterge tahvilin ilk ihracında piyasadan beklentilerin üzerinde 5.2 milyar TL borçlanırken, bankacılar ihalenin başarılı geçtiğini ancak yüksek satış tutarının faizde aşağı hareketi sınırlayabileceğini belirtiyor. Hazine ihalede 2 milyar 808 milyon TL borçlanırken ihale öncesi ROT'ta Piyasa Yapıcıı (PY) bankalara satış 2 milyar 368 milyon TL, kamulara satış ise 1.7 milyar TL olmuştu. Böylece Hazine 5 milyar 176 milyon TL'si piyasadan, toplam 6 milyar 876 milyon TL borçlanma gerçekleştirdi. Hazine'nin ihalede biraz fazla sattığını söyleyen bir bankanın tahvilbono masası işlemcisi, “İhale genel olarak iyi geçti, talep ve faiz beklendiği gibi çıktı. Ancak Hazine ihalede maksimum beklenti kadar sattı bu da piyasada biraz tedirginlik yaratabilir. İhalede 5 milyar TL civarında sattı, arz biraz fazla olunca, satış gelme ihtimali daha yüksek olur” dedi.

BEKLENENDEN FAZLA SATIŞ TEDİRGİN ETTİ
Aynı bankacı ROT'a gelen yüksek talebin gösterge tahvil faizinin gerilemesine de neden olduğunu söyledi. ROT öncesi yüzde 6.95 seviyesinde olan gösterge faizi ROT ardından ilk etapta yüzde 6.97'ye yükseldikten sonra kademeli olarak yüzde 6.92 seviyesine kadar geriledi. Öte yandan ihalede ortalama bileşik faiz, yüzde 7.04 olan beklentilerin altında yüzde 6.98 seviyesinde oluştu. Başka bir bankacı da bankaların yükümlülükleri nedeniyle ihaleye fazla talep geldiğini söyleyerek, “Genel olarak başarılı bir ihale oldu. Ancak yükümlülük nedeniyle almak durumunda kalanlar ihale sonrasında satışa geçti. Bir süre faizde satış baskısı görebiliriz” dedi. İhale öncesinde yüzde 6.92 olan 8 ağustos 2012 itfalı gösterge tahvilin faizi, ihalenin ardından yüzde 6.95'e kadar yükseldi.

DOLAR BULUNMAZ OLDU DTH FAİZİ İKİYE KATLANDI
Diğer taraftan yerli yatırımcıların son 2 ayda 9 milyar doları bulan döviz satışının etkisiyle bankalardaki döviz likiditesinin azalması nedeniyle döviz mevduatına ihtiyaç duyan bankaların harekete geçmesiyle dolar mevduat faizlerinin de yüzde 2.25 düzeyinden yüzde 4'lere yaklaştığı ifade ediliyor. Merkez Bankası'ndan ocakta 50 baz puan indirim bekleyen piyasa aktörleri TL faizinin cazibesinin azalması nedeniyle uluslararası fonların alternatif ülkelere veya yatırım araçlarına kaymaya başladığına dikkat çekiyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com