Dolar tarih yazıyor

Dolar tarih yazıyor
Amerikan doları, küresel bazdaki değer kazancı ve Türkiye'de devam eden siyasi endişelerle TL karşısında yeni tarihi zirvesine ulaştı.

ABD ’deki ekonomik toparlanmanın güçlü bir şekilde devam etmesi halinde ABD Merkez Bankası'nın da aynı hızda tahvil alımlarını azaltacağı öngörüsüyle dolar küresel bazda değer kazanırken; içeride siyasi endişelerin devam eden baskısının da etkisiyle dolar/TL bu sabah güne yeni tarihi zirvesinde başladı.

Dün akşam saatlerinde 2.1870 seviyesinde işlem gören dolar/TL sabah saatlerinde 2.21 seviyesine kadar çıktı. Bankalararası piyasada güne 2,1947 liradan başlayan dolar hızla tırmanışa geçerek 2,21 seviyesini aştı. Aynı saatlerde sepet bazında TL ise 2.6110 seviyesine yükselerek tarihi zirvesini yeniledi.

Bankacılar bu sabah dolar/TL'nin tarihi seviyesini test etmesinde doların küresel bazda değer kazancını gösterirken, tüm gelişmekte olan ülke para birimlerinin bu nedenle baskı altında kaldığını söylediler.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Dolardaki geniş bantta değer kazancı gelişmekte olan ülke para birimlerini baskı altında bırakıyor. Bu sabah tüm gelişmekte olan para birimleri güne değer kaybı ile başladı. Bunun dışında siyasi gelişmeler TL'nin son dönemde negatif ayrışmasının ana nedeni olmaya devam ediyor" dedi.

Dolar ABD'deki ekonomik toparlanmaya duyulan güvenin artmasıyla gücünü koruyarak geçen haftanın zayıf tarım dışı istihdam verisi öncesinde görülen seviyelere geri döndü. ABD'de dün açıklanan veriler toparlanmaya duyulan güveni artırırken, piyasa şimdi de bugünkü TÜFE verisine odaklanacak.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans'ın ekonominin güç kazanması halinde tahvil alımlarının daha da büyük miktarlarda azaltılmasının mümkün olduğu yönündeki açıklaması da dolara destek sağladı.

Dolar karşısında 1.3581 ile yaklaşık bir haftanın en düşüğünü gören euro bugün 1.3605 seviyesinde işlem gördü. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com