Dolardaki yangın sönmüyor!

Dolardaki yangın sönmüyor!
Merkez Bankası'nın şok faiz kararı ile 2.16 TL'ye kadar gerileyen dolar kuru, bir ara tekrar 2.30 TL'nin üzerine çıktı, sonra yeniden 2.25-2.28 TL bandına döndü

Dolar kurunda çok sert hareketler yaşanıyor. Dolardaki bu hareketliliğin nedeni ise özellikle Güney Afrika Randı'ndaki değer kaybı ve bunun diğer ülkelere yayılması.

Dolar özellikle öğleden sonra çok hızlı bir şekilde hareket etmeye başladı.

Önce 2.22-2.24 bandında dengeli görünen kur, daha sonra gelen alımlarla birlikte 2.25 TL'yi aştı, arkasından 2.27 TL'ye ulaştı. Dolar, alımların devamı ile kendini hızla 2.30 TL'nin üzerine atarken, saat 15.40 itibariyle 2.32 TL'ye kadar ulaştı.

Bu seviyeden gelen satışlarla da kur önce 2.30 TL'nin altına gerilerken, sonrasında 2.25-2.28 TL bölgesinde dengelendi.

Euro da benzer şekilde hızlı bir hareketle yeniden 3.13 TL'ye çıktı.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE KAYIP VAR

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, gelişmekte olan ülkelerin dünyanın gündemine oturmuş durumda olduğuna dikkat çekti. Uskuay, "Dün gece TCMB’nin süpriz faiz artırımı  gerçekleşmesi sonrasında gelişmekte olan para birimleri üzerinde pozitif etki yaşanmıştı. Bugünkü Güney Afrika MB’nın toplantısında faiz oranlarında bir değişiklik beklenmiyordu. Güney Afrika MB saat 15:15’de yüzde 5 olan faizi yüzde 5,5’e süpriz bir şekilde artırım sonrasında tüm gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir değer kaybı başladı. Güney Afrika kaynaklı endişeler ve FED kaynaklı kaygılar nedeniyle gelişmekte olan piyasalarda bir panik oluştu" dedi.

BORSADA DA ÇOK SERT SATIŞLAR VAR

Gelişmekte olan ülkelerdeki kayıplar borsayı da vurdu. Güne son derece olumlu bir başlangıç yapan borsa, ikinci seans artan satışlarla birlikte bir ara yüzde 4'ün üzerinde kayıpla 60 bin 753 puana kadar geri çekildi.

Sonrasında dolardaki sakinleşme ile birlikte borsaya da hafif çaplı alımların geldiği izlendi. Endeks kayıplarını azaltırken, saat 16.55 itibariyle yüzde 2.26 düşüşle 62 bin 96 puanda bulunuyordu.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com