Dolmabahçe Görüşmesi Yargıya Gidiyor!

Dolmabahçe Görüşmesi Yargıya Gidiyor!
CHP Başbakan Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt arasında Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan görüşmeyi yargıya götürüyor..

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesine 27 Nisan 2007'de geceyarısı konulan e-muhtıra CHP tarafından yargıya taşınıyor. Birçok CHP'li gibi partinin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "Devletin anayasal kurumlarının kaygılarını ifade etme ihtiyacı" diyerek desteklediği, dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın, "Hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan hayal mahsulü bir hakaret olarak görüyorum" cevabını verdiği e-muhtıra ve sonrasındaki Dolmabahçe görüşmesini CHP şimdi de mahkemeye taşıma kararı aldı.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na çarşamba günü suç duyurusunda bulunacaklarını belirten CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "27 Nisan muhtırası ve Sayın Yaşar Büyükanıt başlı başına bir suç işlemiştir. Ama Türkiye Cumhuriyeti'nin kurum ve kuralları bir türlü devreye girmedi. O ilişkide hükümetle işbirliği içinde mi değil mi açıklık kazanması gerekiyor. Bu nasıl açıklık kazanacak, yargılama ile soruşturma ile açıklık kazanır" dedi.

SİYASETİ DİZAYN ETMİŞLERDİR

Kart, 4 Mayıs 2007'de Başbakan ile Genelkurmay Başkanı'nın kayıt tutulmadan ve kurumlarına intikal ettirmeden yaptıkları fiili görüşmede mutabakat sağladıklarını iddia ederek, sözlerine şöyle devam etti: "TC Başbakanı ile Genelkurmay Başkanı kayıt tutmadan yapılan görüşmeyi, kurumlara intikal ettirmeden, fiili bir görüşme yapmışlar, mutabakat sağlamışlar ve orada da siyaseti dizayn etmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümetinin, Meclis'i, anayasal kurumları bertaraf ederek, anayasal zeminleri dışlayarak bunu yapmışlardır. Daha da vahim bir suçtur."

Cumuhuriyet savcılarının çoktan harekete geçmesi gerektiğini de kaydeden Atilla Kart, "Neden 3 yıl beklediniz" sorusuna "olayın belli bir aşamaya gelmesini ve bazı unsurlarının ortaya çıkmasını bekledim" cevabını verdi.

Yaptıklarını inkar ediyor

AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özgalda, 'CHP yaptıklarını inkar ediyor. 27 Nisan e-muhtırasına CHP'nin tüm yönetimi alkış tutmuş, Genel Başkanları Deniz Baykal da en kuvvetli sözcüklerle müdahaleyi desteklemişti' dedi. Özdalga, 'CHP şimdi sadece kısa bir süre önce yaptıklarını inkar etmekle kalmıyor, 27 Nisan e-muhtırasının sorumluluğunu kendilerini gülünç duruma düşürecek bir şekilde AK Parti üzerine atmaya çalışıyor. CHP'nin yapması gereken, kısa süre önce yaptığı yanlışları inkar etmek değil, ciddi bir özeleştiri sonunda geçmişiyle açık yüreklilikle hesaplaşmak ve bir daha bu yanlışları asla tekrarlamayacaklarını açıklamak olmalıdır" diye konuştu.

Büyükanıt'a 'çık konuş'

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan Tayyip Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Dolmabahçe'de yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, "Sayın Büyükanıt ile Sayın Başbakan çocukluk arkadaşları değiller, akraba değiller, eski birer dost değiller. 'Bu Dolmabahçe görüşmesi mezara gider' Böyle bir mantık yok" diye konuştu. İnce, Büyükanıt'ın yalanlaması ile ilgili olarak ise "e-muhtırayı vereceksin, 'AKP'nin oylarını yüzde 10-15 artıracaksın', trilyonluk aracı kapacaksın. Sonra diyeceksin ki bana iftira atıyorlar. O zaman çık konuş, Dolmabahçe'de ne konuştun, e-muhtırayı niye verdiniz? Demokratik bir devlette sır olmaz" dedi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com