Doluluk Oranı Yüzde 70 Ulaştı

Doluluk Oranı Yüzde 70 Ulaştı
Eskişehir'in içme, kullanma ve sulama suyu ihtiyacının karşılandığı Porsuk Barajı'ndaki doluluk oranı yüzleri güldürmeye başladı.

Eskişehir'in içme, kullanma ve sulama suyu ihtiyacının karşılandığı Porsuk Barajı'ndaki doluluk oranı yüzleri güldürmeye başladı. Son aylarda artan yağışlar nedeniyle barajdaki doluluk oranı yüzde 70'e yükseldi. Her gün iki santim yükselen barajdaki su seviyesi, özellikle önümüzdeki yaz mevsiminde kullanma ve sulama suyunda kentte sıkıntı yaşamayacağını gösteriyor.
Son beş yılda yaşanan kuraklıklar nedeniyle Porsuk barajında su seviyesi yüzde 36 seviyesine kadar düşmüştü. Barajda su seviyesinin tehlike sınırının altına inmesi Porsuk Çayı'nın hayat verdiği ovalarda sulama suyu sıkıntısı çekilmesine neden olmuştu. Bu dönemde Eskişehir Valiliği ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi alarm vererek, herkesten suyu tasarruflu kullanmasını istemişti. Ancak, bu sene havanın yağışlı gitmesi Eskişehirlileri sevindirmeye başladı.

DSİ 3. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, aktif su depolama hacmi 438 milyon metreküp olan Porsuk Barajı'nda doluluk oranı, artan yağışlarla birlikte bu rakamlara hızla yaklaşıyor. Geçen yılsonunda yüzde 36'sı dolu olan barajda, yılbaşından sonra artan yağışlarla doluluk oranı önce yüzde 50'lere yükseldi. Son iki ayda ise yüzde 70'lere ulaştı. DSİ yetkilileri her gün barajın iki santim yükselmesini sevinçle takip ettiklerini bildirdi. Eskişehir'in içme ve kullanma suyunun tamamının karşılandığı Porsuk Barajı'ndan yaklaşık 26 bin 970 hektar tarımsal alan sulanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com