Domaniç Büyülüyor

Domaniç Büyülüyor
Tarihi M.Ö. 5500-3500 yıllarına dayanan, Osmanlı Devleti temellerinin oluşturulduğu, tarih ve tabiat güzelliğinin bir arada tutan Kütahya İlinin Domaniç İlçesi doğası, pınarları, çam ve kayın ormanları ile kaplı yaylası, eşsiz güzellikleri, kültür ve tar

Tarihi M.Ö. 5500-3500 yıllarına dayanan, Osmanlı Devleti temellerinin oluşturulduğu, tarih ve tabiat güzelliğinin bir arada tutan Kütahya İlinin Domaniç İlçesi doğası, pınarları, çam ve kayın ormanları ile kaplı yaylası, eşsiz güzellikleri, kültür ve tarihiyle kış aylarında da ilgi odağı olmaya devam ediyor.
5 Eylül 1922 yılında düşman işgalinden kurtarılmış yüksek rakımlı Domaniç ilçesinde bulunan kayın ormanları ile kaplı yaylası ve eşsiz güzellikleri adeta bir oksijen deposu olup Türkiye ve dünyanın önde gelen ağaç bilimcilerinin yapmış olduğu incelemeler sonucunda çok zengin bir bitki örtüsünün olduğu, dünyada yalnızca bu bölgede görülen ağaç türlerine sahiptir. Sürüngen Ardıç ve Şenaryon Çamı (Pinus Şanaryon) bunlardan bir kaçı olup kışın doğal güzellikleri içinde Saruhanlar Kalesi, Mızık (Beşik) Çamı, Pazar Alanı, Ebe Çamlığı, Sarı Kız, Ekizce Mevkii, Sivri Kaya, Çarşamba Yaylası, Durabey Mağarası, Kandilli Çamı hepsi birer destan şeklinde doyumsuz doğa güzellikleri ile tarihi mekanlara sahip olduğunu vurgulayan yetkiller, bu güzeliklerin herkes tarafından korunması gerektiğini de ifade ettiler.
Cilt hastalıklarına iyi gelen Sarıkız suyu ile Ilıcaksu Köyü ve Sarıkız mesire yeri berrak ve bol su kaynakları tabii güzelliği ve alabalık üretim tesisleri ile Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin annesine ait Hayme Ana Türbesinin Domaniç ilçesinde olması bu ilçeye ayrı bir özellik katıyor.
Kütahya'nın kuzeyinde yer alan Domaniç ilçesi yüzölçümü 1.240 km2 olup rakımı 870 metredir. Yeryüzü şekilleri bakımından dağlar ve ormanlarla kaplı olan Bitki örtüsü çam ve Kayın ormanlarından oluşmaktadır. İklim bakımından karasal iklim kuşağındadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com