Domuz gribi en çok elle bulaşıyor

Domuz gribi en çok elle bulaşıyor
Uzmanlar, Domuz Gribi'nin en çok elle bulaştığını söyledi

Uzmanlar, Domuz Gribi'nin en çok elle bulaştığını söyledi
Kısa adı BİLSAM olan 'Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi' tarafından İl Genel Meclis Salonunda 'Domuz gribi ve aşı' başlıklı bir söyleşi programı düzenlendi.
Uzmanlar, 'Ateş, boğaz ağrısı, boğaz kuruluğu, halsizlik ve öksürük geçirenlerin hepsine Domuz Gribi vakası koyuyoruz. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü böyle kabul ediyor. Şuanda hiç test felan yapmaya gerek yok. Eğer geçirdiyseniz, siz Domuz Gribi geçirdiniz. Dolayısıyla Domuz'u sevmemek, ona uzak olmak, ona karşı olmak, Domuz Gribi'nden bilgisiz olmayı, uzak kalmayı gerektirmiyor' ifadelerini kaydetti.
Gribin aşı ile önlenebilir bir hastalık olduğunu belirten Uzmanlar, 'En çok insanlar arasında dolaşma ve bulaşma elle oluyor. Virüs kapı koluna bulaşmışsa, o kapı kolunu tutan herkes, grip virüsünü almış oluyor. Yada paralarla. Para çok el değiştiriyor. Hepimizin elini değdirdiği yerler, grip virüsünün en çok bulaştığı yerdir.
Uzmanlar, 'Bu gribi yok etmek mümkün değil. Gribi bilerek, griple yaşamak zorundayız. Ben Sağlık Bakanlığını çok beğeniyorum. Sağlık Bakanlığının ve ekibini çalışmalarını çok doğru buluyorum ve çok iyi çalışıyorlar' şeklinde konuştu.
Aşının gribe karşı etkili olduğunu aktaran Uzmanla, 'Aşı gripte, aşının türüne göre, yüzde 70 ile 90 oranında koruyucu. Bu kesin bir bilgi. Aşı kesinlikle etkili ve koruyucu' ifadesini kaydetti.
Uzmanlar, grip salgının beklenilenin altında geçtiğini belirterek, 'İlk dalga beklediğimden çok hafif geçiyor. Ama ikinci dalga bekliyoruz. Benim beklentim, beklediğimiz senaryodan daha iyi geçecek' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com