Domuz gribi konusunda uyarılar

Domuz gribi konusunda uyarılar
Uzmanlar, dünyada giderek yayılan ve Türkiye'de de vaka sayısı artan domuz gribinin, gerekli tedbirlerin alınması halinde kontrol altında tutulabileceğini bildirdi.

Uzmanlar, dünyada giderek yayılan ve Türkiye'de de vaka sayısı artan domuz gribinin, gerekli tedbirlerin alınması halinde kontrol altında tutulabileceğini bildirdi.
Bu hastalığın diğer griplerden farkı, bilindik griplerde risk grubu direnci kırık ve yaşlı insanlar olurken, bu gripte 0-24 yaş arası herkes risk grubunu oluşturuyor. Dünyada şu ana kadar 400 bin vaka görülmüş. Bunlar içinde ölüm oranı ise yüzde 1.2. Bazı ülkelerde bu oran daha yüksekken, bazılarında ise daha düşük. Türkiye'de şu ana kadar 588 domuz gribi vakası görüldü ve şu ana kadar ölüm olmadı. Bu ölüm görülmeyecek anlamına gelmiyor. Vaka sayısı arttıkça ölüm görülme oranı da artıyor. Vaka arttıkça mutlaka ölüm görülecektir' dedi.

'AŞI GENÇLERDE YÜZDE 100 ETKİ SAĞLIYOR'
Son günlerde tartışma konusu olan domuz gribi aşısı ile ilgili de bilgi veren uzmanlar, 'Amerika'da yapılan araştırmalarda, aşının 65 yaş üstü vakalarda yüzde 94-95, 0-24 yaş arasındakilerde ise yüzde 100 oranında tedavi sağladığı belirlendi. Bu aşının 6 ay-24 yaş arası herkese, kalp ve sinir sistemi hastalarına, diyabet hastalarına, akciğer rahatsızlığı olanlara, gebe olanlara ve özellikle sağlık çalışanlarına mutlaka uygulanması lazım. Bu grip, bilinmeyen bir grip. Dünyada bu kadar tedbir alınmasının nedeni ise kısa sürede dünyanın her yerinde aynı tür virüsün görülmesi. Bu virüs normal griplere göre daha hızlı yayılıyor. Ancak dünyadaki vaka sayısı, hastanelere başvuran ve hastalığı kesinleşenlerin sayısı. Bu hastalığı evinde hiç hastaneye gitmeden hafif atlatan insanlar da var' şeklinde konuştu.
'OKULLARIN TATİL EDİLMESİ GEÇİCİ BİR ÇÖZÜM'
Türkiye'de virüsle ilgili alınan tedbirlere de değinen uzmanlar, 'Gerçekten güzel önlemler ve tedbirler alındı. Virüs görülen okulların tatil edilmesi belki hastaların evlerinden çıkmamasına ve hastalığı geçici bir süre bulaştırmamasına neden olabilir ancak 15 gün sonra okulu açtığınızda virüs tekrar yayılacaktır. Bence okul kapama sadece virüsün yayılışını birkaç günlüğüne yavaşlatır. İnsanların normal gripten korunmak için uyguladığı yöntemleri devam ettirmesi, hatta bir doz arttırması gerekir.
Gerekirse toplum içine çıkarken maske takılmalı ve ellerin yıkanma sayısı artırılmalıdır. Grip bilinmeyen bir grip olduğu için belki giderek zayıflayabilir de giderek güçlenebilir de. Bu konuda henüz bir bilgiye sahip değiliz' dedi.
Hastalığın hastadaki seyrinin önemli olduğunu dile getiren uzmanlar, 'Mesela çoğu hasta, yakalandığını bilmeden normal gripmiş gibi herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmadan evinde bu hastalığı atlatabiliyor. Biz, hastalığın ağır seyrettiği insanlara tedavi uyguluyoruz ve bu seyre göre evinde ya da hastanede tedavi uyguluyoruz' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com