Donetsk'te referandum hazırlıkları yapılıyor

Donetskte referandum hazırlıkları yapılıyor
Ukrayna'nın doğu bölgesindeki en kritik noktalardan Donetsk'te Rusya yanlıları, 11 Mayıs'ta yapmayı planladığı referandum çalışmalarını Valilik binasında sürdürüyor

DONETSK (AA) - Ukrayna’nın doğusunda gerilimin arttığı Donetsk bölgesinde Rusya yanlıları bölgenin geleceğine ilişkin referandum yapmaya hazırlanıyor.

Bölgenin en önemli yerlerinden Donetsk'te valilik binasını yaklaşık 10 gün önce işgal eden Rusya yanlıları, çalışmalarını burada sürdürüyor.

Binayı barikatlarla kapatan ve geçişleri kendileri düzenleyen maskeli ve eli sopalı kişilerin, daha önce ilan edilen “Donetsk Cumhuriyeti”nin sözde bayrak ve flamalar binanın her yerinde göze çarpıyor.

Hayatın normal akışının seyrettiği kentte barikat kurulmuş tek yer valilik binası.

Donetsk Valilik binasında işgalciler 11. kattaki yönetim ofislerini karargahları olarak kullanıyor. Rusya yanlılarının oluşturduğu “Donetsk Cumhuriyeti Meclisi” de çalışmalarını burada yürütüyor.

Binanın her katında işgalci milisler bulunuyor ve yabancılar binaya bu kişilerin izniyle girebiliyor. Binanın içinde de hemen her katın kapısında barikatlar kurulmuş durumda ve 11. kata çıkan herkes üst aramasından geçiriliyor. Asansörlerin çalışmadığı binanın her köşesinde nöbetçi milisler görülüyor.

Geniş bir toplantı salonundaki masanın etrafında toplanan ve “halk tarafından seçildiklerini savunan Donetsk meclisinin milletvekilleri” bölgenin ve dolayısıyla Ukrayna’nın geleceği hakkında fikirlerini sunuyor. Bu meclisin aldığı ilk kararlardan biri de 11 Mayıs’ta referandum düzenlemek oldu.

- Rusya'yı mı Ukrayna'yı mı istersiniz  

Donetsk Valisinin ofisindeki toplantı odasında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan “Donetsk Cumhuriyeti”nin liderlerinden Dennis Vladimiroviç Puşini, referandumda halka bölgenin geleceği hakkında sorulacak soru üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Puşini, referandumda sorulacak sorunun “Donetsk’in bir federatif yapı halinde Ukrayna içinde kalmasını mı, yoksa yine bir federasyon olarak Rusya’ya bağlanmasını mı istersiniz” şeklinde olabileceğini belirtti.

İleri sürüldüğü gibi Rusya’dan resmi bir destek veya maddi bir kaynak almadıklarını savunan Puşini, referandumun nasıl, nerede, hangi şartlarda yapılacağına ilişkin çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Donetsk bölgesinde geçen haftadan bu yana 10’dan fazla kent ve ilçelerde kamu yönetim binalarından bazıları benzer gerekçelerle Rusya yanlılarınca işgal edilmişti.

Kiev yönetimi, Kırım’dakinin aksine bu kez Ukrayna’nın doğusunda benzer bir oldu bittiye izin vermek istemediği için bölgede “terörle mücadele operasyonları” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Ancak Rusya yanlısı Donetsklilerin liderlerinden Puşini, Batı tarafından desteklenen Kiev yönetiminin kendilerini “ayrılıkçı teröristler” olarak gördüğünü, halbuki kendilerinin hak arayan barışçıl eylemciler olduklarını savundu.

Donetsk’te işgal edilen bir başka yer de kent merkezindeki belediye binası. Silahlı, maskeli ve üniformalı eylemcilerin dün işgal ettiği binada, belediyenin çalışmaları normal seyrinde devam ediyor. İşgalciler bugün de belediye binasının girişinde nöbet tutuyor ancak bu kez silah taşımıyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com