"Dönmeyi düşünmediler"

"Dönmeyi düşünmediler"
Kütahya'da üyeleri genelikle memurlardan oluşan Kütahya Tüm Aktif Memurlar Derneği'nin (TAMDER) kurduğu çadırda, Çanakkale Zaferi'ni konu alan Şehitler Abidesi ve şehitlik maketleri, resim ile fotoğrafların yer aldığı sergi açıldı.

Kütahya'da üyeleri genelikle memurlardan oluşan Kütahya Tüm Aktif Memurlar Derneği'nin (TAMDER) kurduğu çadırda, Çanakkale Zaferi'ni konu alan Şehitler Abidesi ve şehitlik maketleri, resim ile fotoğrafların yer aldığı sergi açıldı.
Sergi açılışı Mehteran eşliğinde gerçekleştirildi. Sergide Çanakkale destanı hikayesi sergiyi gezenlere kısaca anlatıldı.
Kütahya Tüm Aktif Memurlar Derneği (TAMDER) Başkanı Bayram Özbay, Akis Gazetesi Muhabirine yaptığı açıklamada, Zafer Meydanı'ndaki Azerbaycan Parkı'nda kurdukları çadırda ''Resimlerle Çanakkale Destanı'' etkinliği düzenlediklerini söyledi. Çanakkale Savaşları'nın yüzyılın en büyük savaşı olduğunu belirten başkan Özbay:Birinci Dünya Savaşı'nı galip bitirmek isteyen düşman devletler gemileriye Çanakkale Boğazı'nı geçip İstanbul'u almak istiyorlardı. Osmanlı ordusu; İngiliz ve Fransız donamnlarına karşı Çanakkal Boğazı'nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır.'dedi.
Bu savaşlarda 250 binden fazla şehidin verildiğini vurgulayan Özbay, o günün unutulmaması için böyle bir resim sergisi açtıklarını belirterek, amaçlarının günün gençliğini bilinçlendirmek olduğunu özellikle vurguladı.
Çadırın dış bölümünde Çanakkale Savaşı'nda Kütahya'dan şehit olan 1107 kişinin isim ve künyeleri, ''Dönmeyi düşünmediler'' yazısı, Gelibolu'daki Şehitler Abidesi ve şehitliğin maketlerinin yer aldığını, içinde de zaferi konu alan 85 resim ve fotoğrafın bulunduğunu belirten Özbay, konuşmasına şöyle devam etti:
''Çanakkale, Türk milletinin bağımsızlığına giden yolda olmak ya da olmamak savaşıdır. Modern silahlarla donatılmış düşman ordusu, Türk ordusunun iman gücü karşısında yenilgiye uğramıştır. Bu yenilgiye uğratma sadece silahla olmamıştır aynı zamanda manevi inanç ve güç ile de olmuştur. Çanakkale cephesinde kazanılan zafer, Türk milleti ve Türk ordusuna büyük moral olmuştur. Bu savaşın önemi ve verilen çetin mücadelenin genç kuşaklara anlatılması ve aktarılması gerekir. Amacımız, Çanakkale Zaferi'ne dikkati çekerek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda ne gibi kahramanlık mücadeleleri verildiğini ortaya koymaktır. Bu amaçla böyle bir sergi açma gereği duyduk.''
Özbay, vatandaşların ilgisinden çok memnun olduklarını belirterek bu etkinliği her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını ifade etti.
Serginin 17 Nisana kadar açık kalacağını anlatan Özbay, daha önce yaptıkları halı saha turnuvaları, iftar çadırı faaliyetlerine ek olarak 1 Mayısta Çanakkale'ye gezi düzenleyeceklerini bildirdi. Bu tür etkinliklerin her zaman yapılamsı gerektiğini vurgulayan Özbay, bu konuda üstlerine düşern görevleri seve seve yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com