Donuyoruz!

Donuyoruz!
Yağışlı ve soğuk hava geliyor!

Türkiye, yarından itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yüksek basınç merkezinin etkisinde bulunan ve bu nedenle uzunca bir süredir yağış almayan Türkiye'nin yarın, batı kıyılardan başlamak üzere yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Bu nedenle yarın Marmara'nın batısı ve kıyı Ege'de aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağış geçişleri bekleniyor.

Tahminlere göre, iç ve doğu bölgelerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi görülecek. Rüzgar batı bölgelerde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtınamsı şekilde esecek.

7 Aralık Çarşamba günü Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile akşam saatlerinden itibaren İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz bölgeleri yağışlı olacak. Yağışlar kıyı Ege'de (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Edremit, Ayvalık ve Dikili) kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, gece İç Ege, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun kuzeybatısının yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

8 Aralık Perşembe günü, Karadeniz, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Doğu ile Güneydoğu Anadolu'nun batısı, sabah saatlerinde olmak üzere iç Ege, göller yöresi ve Marmara'nın doğusu yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılar ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek.

9 Aralık Cuma günü doğu bölgelerde devam edecek yağışlara ilave olarak yurt, Karadeniz üzerinden gelecek olan yeni bir soğuk havanın etkisine girecek.

Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde yağış bekleniyor. Yağışların Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile İstanbul çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Yağışlı hava kütlesinin 10 Aralık Cumartesi günü Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yağışlara neden olduktan sonra yurdu terk etmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığında yarın önemli bir değişiklik beklenmiyor, ancak 7 Aralık Çarşamba günü kuzeybatı kesimlerde, 8 ve 9 Aralık günlerinde ülke genelinde hissedilir derecede 4 ila 6 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Yetkililer, vatandaşları rüzgar nedeniyle olabilecek soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

MARMARA BÖLGESİ İÇİN UYARI

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugün akşam saatlerinden itibaren rüzgarın güneybatı (lodos) yönünden kuvvetli şekilde esmesinin beklendiği bildirildi.

Açıklamada, Bursa başta olmak üzere, bölge genelinde soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmelere karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olması istendi. Kuvvetli rüzgarın yarın saat 18.00'e kadar etkili olacağı tahmin ediliyor.

TRAKYA'DA YOĞUN SİS

Edirne'de yoğun sis, ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, hava sıcaklığının 2 derece olarak ölçüldüğü kentte sis nedeniyle görüş mesafesinin 30 metreye kadar düşmesi sürücülere zor anlar yaşatıyor.

Yetkililer, sisin hava sıcaklığının yükselmesiyle öğle saatlerine doğru etkisini kaybedeceğini belirtti.

DOĞU ANADOLU'DA KIŞ

Soğuk havanın etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 24 derece ile Erzurum'da ölçüldü.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Karadeniz üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkisini sürdürüyor.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklıkları Erzurum'da eksi 24, Ağrı'da eksi 21, Ardahan'da eksi 18, Kars'ta eksi 16, Bayburt ve Iğdır'da eksi 9, Erzincan'da eksi 8 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının Ağrı'da eksi 6, Erzurum'da eksi 4, Kars'ta eksi 3, Ardahan'da eksi 2, Bayburt'ta 4, Erzincan'da 6, Iğdır'da 8 derece olacağı tahmin ediliyor.(SNK)

HT

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com