Dört cesur kadının hikayesi bu kitapta!

Dört cesur kadının hikayesi bu kitapta!
Gazeteci Doğan Satmış'ın GAYE adını verdiği ilk romanı Alfa Yayınları'ndan çıktı.
Gizem, Arshalus, Yasemin ve Elsa’nın gerçek hayat hikayelerine tanıklık edeceğiniz bu kitabın adı da ortak yazgıları katledilmiş olan bu kadınların isimlerinin baş harflerinden oluşuyor.
 
Doğan Satmış kitabında Utoya Adası’nda Anders behning Brevik’in yaptığı katliamda hayatını kaybeden Gizem’i, 1915’te Tehcir sırasında ailesinin tümünü yitiren ve hayatını Amerika’ya kaçarak hayatını kurtarmaya çalışan Arshalus’u, 1993’te Madımak Katliamında yanarak can veren Yasemin’i ve 1927 yılında kendisine deliler gibi aşık paşa oğlu tarafından acımasızca katledilen Musevi Elsa  Niego’yu kendi ağızlarından konuşturuyor.

Usta gazeteci romanını gerçekliğin temelleri üzerine kuruyor. Yazar din, dil, ırk farkı gözetmeden geçmişte kaldığını sandığımız ama bizi biçimlendiren yargılarımızı yeniden sorgulamamızı sağlıyor adeta. Kahramanların tuttuğu günlükleri de romanın kurgusu içine alan Doğan Satmış GAYE’de kadınların üzerinden insan hayatın  önemine dikkat çekiyor.
 
ARKA KAPAK
 
 
İstanbulluyum ben, Ankaralıyım, İzmirliyim, Gaziantepliyim, Çemişkezekliyim.
Kadınım ben... Hangi asırda, hangi devirde yaşadığımın hiç önemi yok, bu toprakların kadınıyım. Seninle aynı türküyü seviyorum, aynı kasap havasında coşuyorum, aynı lezzetleri özlüyorum. Aşık da olsam, anne de olsam, abla, teyze, hala da olsam aynı şefkatle doluyum.
Fedakârım, severim, saçımı süpürge ederim.
Ama şiddeti gören benim.
Ezilirim. Aşağılanırım.
Maalesef koruyanım yoktur benim.
Ya baba, ya abi, ya sevgili, ya koca, ya sokaktaki bir yabancı, mutlaka bir
erkekle karşı karşıya gelirim. Ve hep ben altta kalırım.
Eksik etek derler bana.
Hiç suçum yok, ama masumiyetim kurtarmaz beni.
Doğan Satmış uzun yıllardır gazetecilik yapıyor. Köşe yazarlığı da yaptı, ama daha çok gazetelerin mutfağında çalıştı. Ve sonra bir gün, karşısına “dört cesur kız” çıktı. Öykülerini araştırdı. Bu kitapta o “dört cesur kız”ın öyküleri var.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com