Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri

Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri
MHP Grup Başkanvekili Vural:

TBMM (AA) - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TRT'nin, bugün TBMM Genel Kurulu'nda, dört eski Bakanla ilgili Meclis Soruşturma önergelerinin görüşmelerini "canlı yayın akışının bozamayacağı" gerekçesiyle yayınlamayı reddettiğini ve kendini TBMM'nin üzerinde gördüğünü savundu.

Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bugün TBMM Genel Kurulu'nda, dört eski bakanla ilgili Meclis soruşturma önergesinin ele alınacağını, bu görüşmelerin Yüce Divan'ın önünü açmasını umduğunu ifade etti.

AK Parti'nin, her bir Bakan için ayrı soruşturma komisyonu kurulmasının önüne geçebilmek için tek bir "aklama komisyonu" çabası içinde olduğunu savunan Vural, savcılar takipsizlik kararı verse de aklama komisyonları kurulsa da MHP olarak rüşvet ve yolsuzluk iddialarının üzerine gitmeye devam edeceklerini söyledi.

Genel Kurul'da bugün yapılacak toplantının büyük önem arz ettiğini, görüşmeleri halkın da doğrudan takip etmesi gerektiğini belirten Vural, bu nedenle Meclis TV'nin görüşmeleri yayınlaması için 2 Mayısta TBMM Başkanlığı'na başvurduklarını anımsattı.

Meclis Başkanlığı'nın TRT'ye bu konudaki talebi ilettiğini ancak TRT'nin, Meclis TV'nin yayın yaptığı TRT 3 kanalında, "canlı yayın akışının bozulamayacağı" gerekçesiyle talebi reddettiğini dile getiren Vural, oysa bunun, TRT ile TBMM arasındaki protokole de aykırı olduğunu kaydetti. Vural, söz konusu protokole göre, TRT'nin, özel görüşmelerde, TRT 3 kanalını, Meclis TV'nin yayınına ayırması gerektiğini vurguladı.

TRT'nin görüşmeleri yayınlamayacağına ilişkin gerekçesine de tepki gösteren Vural, "TRT, sen TBMM'nin üzerinde misin? Bürokratik oligarşi mi Meclis'i yönetiyor? Türk milletinin kendisine verdiği hakkı kullanan TRT, Türk milletine sansür uyguluyor. Sana bu kanallar, bu millete bilgi ver diye verildi. Sen hangi yetkiyle bunu reddediyorsun?" dedi.

TRT'nin, "canlı yayın akışı bozuluyor" gerekçesinin doğru olmadığını belirten Vural, TRT 3'ün bugünkü yayın akışını gösötererek, canlı yayın bulunmadığını ifade etti. 

Vural, şöyle devam etti:

"TBMM, TRT 3'ü TRT'den almalı ve yayınlarla ilgili düzenlemeyi kendi yapmalıdır. TRT, Meclis Başkanlığı'nın teklifini reddederek, kendini TBMM'nin üzerine görmüştür. Demokrasi ve hukuk devletinin geldiği nokta bu. Kapalı devlet, şeffaf olmayan bir devlet. 

TRT, yalan gerekçelerle TBMM Genel Kurulu'nda bugün yapılacak görüşmeleri yayınlamayı reddetmiş ve kendini Meclis'in, Türk milletinin üzerinde görmüştür."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com