Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri Genel Kurul'da

Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri Genel Kurulda
AK Parti'nin Soruşturma Önergesi'ne geçilmeden usul tartışması yaşandı

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu'nda, dört eski bakanla ilgili soruşturma önergelerinin görüşülmesine geçilmeden, usul tartışması yaşandı.  

CHP'nin grup önerisinin görüşülmesinin ardından özel gündemde yer alacak işler kısmına geçildi. 

Birleşimi yöneten Başkanvekili Meral Akşener, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç ve arkadaşlarının, Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkındaki iddialarının yer aldığı Soruşturma Önergesi'nin görüşmelerine başlanacağını belirtti. Akşener, itiraz üzerine, grup başkanvekillerine sırasıyla söz vereceğini söyledi.  

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti milletvekillerinin verdiği önergede, "kamuoyundaki iddialar" denildiğini belirterek, bir milletvekilinin kendisini süreçten arındırarak kamuoyuna yüklemesinin önerge verenlerin talimatla verdiklerini ortaya koyduğunu söyledi. "Bu önergenin bu şekilde görüşülmesi mümkün değildir. Çünkü bu diğer önergelerden sonra verildi" diyen Vural, veriliş sırasına göre görüşülmesi gereğine işaret etti. AK Parti'nin önergesini önce görüşülmesini temin etmenin, bundan sonraki Meclis iradesine etkilemeye yönelik olduğunu ileri süren Vural, bugüne kadar öne alma örneği görmediğini kaydetti. Vural, sıra değiştirmenin Danışma Kurulu yetkisinde olmadığını ifade etti. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 4 eski bakan hakkında  Genel Kurul'a iki ayrı sunuş yapıldığını, birinin Erdoğan Bayraktar, diğerinin ise Bağış, Çağlayan ve Güler hakkında olduğunun altını çizdi. Altay, "Cemil Çiçek niye iki ayrı sunuşu yaptırdı, bugün bunların birleştirilmesi hukuki mi, doğru mu? elma ile armudu bir sepete koymak ya da elma çalan ile adam öldüreni bir tutmak hukuk normlarında da kabul edilemez. Bu nedenle bu önerge, diğer önergelerin arkasına alınarak onlardan sonra işleme alınması zarurettir" dedi.

HDP Grubu adına söz alan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis'in hukuku çiğnememesi gerektiğini savunarak, Bayraktar hakkında verilen takipsizlik kararına dikkati çekti.

AK Parti'nin önergesi gereği 4 eski bakan ile tek oylama yapılacağını belirten Kaplan, "4 bakan için bir oylama yapılacağından kurunun yanında yaş da yanar tabii ki..Cümleten toptan bir anlayış hukukta yok. Bayraktar hakkında takipsizlik kararı verildi. Artık Bayraktar'ın fezlekesi yok. Yoksa, AK Parti Grubu'nun verdiği grup önerisi düşer. Çünkü fezlekeyi Meclis Başkanlığı geri gönderecek. Bu durumda AK Parti iktidarı kendi bakanı hakkında hukuk dışına başvurup toplu oylama yaptırması mümkün değil. Toplu oylama yaptığı anda, Bayraktar'ın takipsizlik kararını dikkate almadığı için hukuk dışılık yapmış olacak. Burada AK Parti, şansız bur durumda, kendi kalesine gol attı. Farkında olmadan...Ya önergesini çekip düzeltecekler, 3 bakanla ilgili ayrı bir önerge getirecekler. Bu yanlış düzeltilmeden, takipsizlik kararı verilen insanı yüce divana sevkeden meclis konumuna düşersiniz. O sizin bakanınız, sizin milletvekiliniz. Bakanınız hukuku mu önergeniz mi önemli, buyurun karar verin. Ben bu hukuksuzluğa dikkat çekiyorum. Bunu geri çekin, oylamayın" diye konuştu. 

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise Kaplan'ın tespitinin doğru olmadığını savunarak, "Takipsizlik kararı henüz kesinleşmemiştir. Bütün iddialar,  4 bakan ile ilgili önergeyi çekip, 3 bakan ile ilgili yeni bir önerge verildiği zaman, ortaya çıkacak muhtemel tartışma, iddialar, haksızlık, hakaretlerin boyutunu tahmin edemiyorum. Zaten kendileri talep ediyorlar, istediler.  Bu şekilde devam etmesi konusunda kendi talepleri var. Hukukilik noktasında herhangi bir problem yok" görüşünü savundu.

Genel Kurul'un, AK Parti milletvekillerince verilen önergenin önce görüşülmesi konusunda kararı olduğunu belirten Canikli, bu karar değişmediği sürece uygulanması gerektiğini söyledi.   

 

-"Çok zor bir gündeyiz"

 

Başkanvekili Akşener,  grup başkanvekillerine, "Hukuki olarak söylediklerinizde kulak verilecek konular var ama bir de bir Danışma Kurulu kararı var. Yapabileceğim şey; sadece tutum hakkında bir usul tartışması açabilirim ve Genel Kurul'un kararını tekrar isteyebilirim. Çok zor bir gündeyiz" diyerek, birleşime ara verirken,  grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı. 

Akşener, aradan sonra birleşimi açarken usul tartışması açtı.   Akşener, gruplar adına yapılan konuşmaların ardından "tutumunda bir değişikliğin mümkün görünmediğini" belirterek, AK Parti'li milletvekillerinin verdiği Soruşturma Önergesi'nin görüşüleceğini açıkladı. 

Daha sonra AK Parti'nin önergesinin görüşülmesine geçildi.

 

-Bayraktar sıraları dolaştı 

 

Öte yandan, hakkında Meclis Soruşturması açılması istenen eski Çevre ve Şehircilik Bakanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Erdoğan Bayraktar, Genel Kurul'da milletvekilleriyle ayaküstü konuştu. Bayraktar, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AK Parti grup başkanvekillerine ve HDP sıralarına giderek bir süre sohbet etti. 

Genel Kurul'da haklarında soruşturma önergesi verilen Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan, AB eski Bakanı Egemen Bağış ve İçişleri eski Bakanı Muammer Güler de yer aldı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com