Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri Genel Kurul'da

Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri Genel Kurulda
AK Parti Grup Başkanvekili Canikli: "Birileri mahkum etmiş, hüküm vermiş. Peşinen kimseyi ne suçsuz ne de suçlu ilan edebilirsiniz. Soruşturma komisyonunu gerçekleri araştırmak için kuruyoruz"

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan hakkında verdiği soruşturma önergesi görüşmeleri sürüyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, görüşmelere geçilmeden önce söz alarak, komisyon kurulduğu için CHP'nin verdiği soruşturma önergelerinin görüşülemeyeceğini savundu.

Bir dosyanın iki ayrı savcıya verilmesi gibi bir durum söz konusu olduğunu ifade eden Canikli, "Sonuç itibarıyla soruşturma komisyonları savcıların yaptığı işi yapıyor. O yetkiyle ve içerik olarak o sıfatla bu görevlerini ifa edecekler. Bir dosya, aynı içerik, aynı fiiller, iki ayrı savcıya verilemez. Aynı orada olduğu gibi, şu anda iki ayrı komisyon kurulmasını öneren bir önerge bu. Birincisi kabul edildikten sonra ikincisi kabul edilemez ve görüşülemez" dedi.

CHP ve MHP grup başkanvekilleri, önergelerin görüşülmesi gerektiği yönünde görüş bildirdiler.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener de soruşturma komisyonunun kurulmuş olmasının diğer önergeleri geçersiz kılmadığını belirtti.

Daha sonra ilk olarak CHP'nin Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan hakkında verdiği soruşturma önergesi görüşmelerine geçildi.

CHP İstanbul Ali Özgündüz, Zafer Çağlayan'ın saatle ilgili bahsettiği faturayı görmek istediğini söyledi.

"Bu fatura, duyduğumuza göre, geriye doğru sonradan alınan bir sahte fatura" ifadesini kullanan Özgündüz, "Allah aşkına bunu bir sorun, 300 bin franklık bir saat yurt dışından geldiği zaman bunun vergisi yaklaşık 160 bin lira. Vergisini de ödemiş mi bu bakanınız? Faturasını ödemişse bugün de taksaydı ya koluna, gösterseydi övünerek, utancından takamıyor bile" diye konuştu. Özgündüz, şu görüşleri dile getirdi:

"Bu bakanları besleyen, 'Mama vermek lazım' diyen Rıza Sarraf, bu Bakanla ilgili 'Timsah geliyor' diyor. 'Timsah' diye nitelendiriyor Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanını. İnsan hakikaten utanır. Buraya çıkıp da bir de dinden imandan, hacdan bahsediyor. Rüşvetçi adamın özel uçağıyla nasıl gidilir umreye? Bu hangi inanç, hangi anlayış, ne biçim bir anlayış, hayret ediyorum. Değerli arkadaşlar, bu arkadaşları hak ettikleri yere, Yüce Divana gönderelim ki orada savunma hakkını kullansınlar, sonuna kadar kullansınlar. 

Tebrik ediyorum iktidar partisi grubunu, soruşturma açılması yönünde oy kullandınız. Doğrusu da buydu. Yalnız, eğer siz 'Komisyonda biz bu işi kapatırız, aklarız' diye düşünüyorsanız, o zaman hırsızlık yapmasanız da hırsızlık yapanların suçuna ortak olursunuz.

27 Mart tarihinde, yani oğlunun düğünden on beş gün önce, bir kuyumcudan 3 takım mücevherat alınıyor, 2 milyon 684 bin dolara. Birisini eşine takıyor, birisini öbür gelinine, birisini de düğünde evlenecek gelinine takıyor. Rüşvet parasıyla gelinine takı takıyor, bu ne biçim bir anlayıştır? Yani, bir de gelmiş, burada ahlaktan bahsediyor, aynaya bakmaktan bahsediyor." 

 

-Engin Alan tartışması-

 

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, "Sizden biz alıştık, siz beş yıllık kalkınma planını dahi pazartesi görüştünüz. Utandığınız bir şey olursa, sıkılacak bir şey olursa 'Aman millet duymasın' diyorsunuz. Bu normaldir, suçluluk psikolojisi içerisinde bunları mümkün mertebe kapatmak, 'Herkes duymasın, uğraşmayalım' demekten daha doğal bir şey olamaz. Bunu anlayışla karşılıyoruz" dedi.

Günal, soruşturma komisyonu kurulmasının aklanmaya yetmeyeceğini söyledi.

Günal'ın, konuşmasında konuyu MHP'nin tutuklu milletvekili Engin Alan'a getirerek, "KCK'lılar, Sebahat Tuncel dışarıdayken Engin Alan neden içeride?" diye sorması Genel Kurul'da tartışma başlattı.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, sataşmadan söz alarak, "Birileri mahkum etmiş, hüküm vermiş. Peşinen kimseyi ne suçsuz ne de suçlu ilan edebilirsiniz. Soruşturma komisyonunu gerçekleri araştırmak için kuruyoruz. Siz hükmetmişsiniz. Bu doğru bir yaklaşım değil" diye konuştu.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, bazı belediye başkanlarının adlarını sayarak, bunların hala içeride olduğunu kaydetti. Kaplan, "Biz başkaları gibi para, hırsızlık için içeri girmedik. Biz düşüncelerimiz ve özgür mücadelemizden dolayı içeri girdik" dedi. 

Mehmet Günal da yeniden söz alarak, "Burası Hasip Kaplan'ın şov yeri değil. Burada yolsuzlukları konuşuyoruz, destek atmayın AKP'ye. Sebahat Tuncel içerideyken, Engin Alan neden içeride ben onu soruyorum. Sebahat Tuncel, KCK'lılar dışarıdayken, Engin Alan'ın içeride olması bir garabettir" dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, KCK davasından herkesin tahliye edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarıyla ilgili kurulan komisyona MHP'nin üye vermediğini anımsatan Baluken, "Bu kadar samimiyetsizlik olur mu? Yolsuzluklarla ilgili bir şey geldiğinde KCK üzerinden savunma yapıyorlar. Ne alakası var bu konuyla?" diye sordu.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, "Komisyonun kurulması gündeme geldiğinde Engin Alan 'Beni takasa tabi tutmayın' demiştir. MHP de anayasada değişiklik yapılmak üzere kurulan komisyona üye vermemiştir. Bu samimiyetsizlik değil şerefin daniskasıdır" diye konuştu.

Tartışmaların uzaması üzerine Meral Akşener, birleşime ara verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com