Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri Genel Kurul'da

Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri Genel Kurulda
Ekonomi eski Bakanı Çağlayan: "Türkiye ihracatını artırmak için suç işlemişsem bu suçu şeref, onur kabul ediyorum"

TBMM (AA) - Ekonomi eski Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan,  "Türkiye ihracatını artırmak için suç işlemişsem bu suçu şeref, onur kabul ediyorum" dedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çağlayan hakkında CHP'nin verdiği soruşturma önergesi üzerinde şahsı adına yaptığı konuşmada, kendisinin fezlekeyi okuduğunu, AK Parti milletvekillerinin ise okumadığını iddia etti. Tanrıkulu, "Yatacak yeriniz yok. Hukuktan bahsediyorsunuz.  Yasadışı dinlemeleri burada dile getirdiğimizde önemsemediniz. Şimdi döndü geldi size geldi. Burası milletin kürsüsü, yolsuzluğun, rüşvetin savunulduğu yer değil. Saat konuşmasını kim yapmış? Ne istiyorsunuz çocuklarınızdan, onları bırakın. Nerede bu fezlekede Başbakan? Tümünden haberi var. Bugün için hesapladım 110 milyon lira...Yani 110 trilyon. Bir bakanın, milletvekilinin, Başbakan'ın haberi olmadan bu kadar büyük rüşveti alması mümkün mü?" diye konuştu.

AK Parti sıralarından kendisine "Nereden aldın fezlekeyi?" diye laf atılması üzerine Tanrıkulu, Bakanlar Kurulu sırasında oturan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı göstererek, şu iddialarda bulundu:

"Bakan nereden aldıysa oradan. Rüşvetin de bir ahlakı olur. 83 milyon rüşvet gelmiş, 10 milyon açık var. Bu kaçak kimde? 10 milyonu götüren kim? Komisyon kurulsun, hiç olmazsa bu 10 milyonu kurtaralım. Piyano meselesi var; 'Cuma günü gelecek' diyor. Etme, eyleme kargo var, nasıl gelecek? Ayıp size... Cumhuriyet'in en büyük onuru milletvekili olmak. Bakan olmuşsunuz, Başbakan olmuşsunuz yetmez mi size? Bu para, rüşvet, yolsuzluk aşkı nedir? Bu kürsüde konuşmaktan başka büyük onur var mı? Yargılansınlar, aklansınlar, gelsinler baştacı olsunlar. Bu kadar büyük pervasızlık, utanmazlık yok. Arkadaşlar bugün niye desenli değil de düz kravat takmışlar? Bu soru da size zulüm olsun."  

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak da konuşmasında, henüz iddianame hazırlanmadan çeşitli kesimlerin konuyu çekiştirdiğini belirterek, hukuki sürecin başlatıldığını, kurulacak soruşturma komisyonunun evrakları inceleyip taraf ve tanıkları dinleyip, her türlü iddiayı araştıracağını, Meclis'in vicdanı olarak olayın en ince ayrıntısına kadar tetkik edeceğini söyledi.  Komisyonun vereceği kararın sonuna kadar arkasında olacaklarını vurgulayan Badak, "17 Aralık hareketini 12 Mart 1971 darbesine benzetebiliriz.  Basiret aynı hatalara düşmemeyi gerektirir" görüşünü savundu.   

 

-"İstersem alabilirim"

 

Ekonomi eski Bakanı Çağlayan da CHP'nin hakkında verdiği soruşturma önergesi üzerinde konuşurken, Yunus Emre'nin "Edebim elvermez edepsizlik edene/susmak en güzel cevap edebi elden gidene" dizelerini ifade ederek, Soruşturma Komisyonu kurulması için oy verdiğini söyledi. Düzmece, sahte savcılık raporu, yalan tapelerle ortaya konulan olayların peşine takılıp gidenleri gördüğünü belirten Çağlayan, "Biz cevabı size vereceğiz. Aslında 30 Mart'ta Türk milleti  size verdi. Bu cevabı Komisyon'da da alacaksınız. Buradan sesleniyorum, sahte hediye, fatura alan, hediye saat aldı diyen de 2,6 milyon liraya takı aldı diyen de namerttir, müfteridir. 56 yaşındayım, ben istersem bunu alabilirim, alacak güce sahibim" dedi.

Türkiye'nin yaptığı ihracattan, cari açığın azalmasından rahatsız olanlar olduğunu ve bu kişilerin Meclis çatısı altında bulunduğunu dile getiren Çağlayan, "Biz İran'a ihracat yaptık. İran'dan her yıl 10 milyar dolar enerji almak zorundayız. Biz İran ile 2011 yılında 9 milyar dolar ticaret açığı vermiştik. Türkiye, ihracatı yaparak İran ile dış ticaret açığını 2 milyar dolara düşürdü. Saati söyledim; hediye alan da verende edepsizdir, namerttir. Çok merak eden varsa gelsin saati dışarıda göstereyim, kaça aldığımızı, hadi buyurun" diye konuştu.  

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Çağlayan'ın konuşmasını sürdürdüğü sırada, AK Parti sıralarına doğru yürüyerek cep telefonuyla fotoğrafını çekti. Çağlayan, kendisine "Ne çekiyorsun, şimdi de fotoğrafçılığa mı başladın? Kime vereceksin bunları" dedi. Bu sırada AK Parti Muş Milletvekili Faruk Işık, Köse'nin üzerine yürüdü. CHP sıralarından bir milletvekili, Işık'ın üzerine bir tomar kağıt attı. Kağıtları alan Işık, bunları Köse'nin üzerine fırlattı. Genel Kurul'da milletvekillerinin birbirinin üzerine yürümesini, araya girenler engelledi. Bu sırada bazı AK Parti milletvekilleri de Çağlayan'ı kalabalıktan uzaklaştırdı. Tartışmanın sürmesi üzerine Başkanvekili  Meral Akşener, birleşime ara verdi. Akşener, aradan sonra Çağlayan'a kalan süresini vererek konuşmasını tamamlamasını istedi.

Çağlayan, yapılan operasyonunun Türkiye'nin birliğine, beraberliğine ve ekonomisine yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Benim özel kalem müdürüm, bir komiser yardımcısı ta 20 Aralık günü  ifadeye çekiliyor. Bütün sorular bana çıkacak şekilde hazırlandı. 'Sayın, Bakan' demesi yasaklanıyor. 'Çok üstüme gelmeyin, üstüme gelirseniz zafer diye yazdırır imza attırırım. Kafanızı takmayın, zaten 4-5 güne kadar ne Bakan ne Hükümet ne Başbakan kalacak diyor memur. Bu operasyonu yapan savcı, bir avukatı Rıza Sarraf'a gönderiyor; kendisine 'sen burada güneş yüzü görmeyeceksin, buradan çıkamayacaksın, böbreklerinden rahatsızsın, buradan kurtulmak istiyor musun' dediğinde 'niye kurtulmayayım' diyor. Kendisine 'savcıya ikinci ifade vereceksin. İki satır ifade verip 'ben bu olayların hepsini bakanlarla birlikte, ancak Başbakan'ın talimatıyla yaptım' diyeceksin. Çocukcağız, adam diyor ki 'nasıl olacak bu?' diyor. Bu operasyon böyle bir operasyon. Umarım inşallah bir gün sizin başınıza gelmez. Bugün bizim başımıza gelen, yarın sizin başınıza da gelecektir. Söyleyecek çok şeyim var."

Çağlayan, Amerikan Kongresi'nin 11 Nisan 2013 tarihli bir belgesini gösterdi. Çağlayan, kendisini ve Başbakan Erdoğan'ı İran ile ihracat yaptıkları için  kötü adam yapan belgeyi dikkatleri sunduğunu ifade etti. Başbakan ile "Türkiye'de olmayan şirketlerin ihracatını yapmayacağız" diye karar aldıklarını anlatan Çağlayan, "Ali'nin, Veli'nin ihracat yapmasını istedim, Coni'nin yapmasını istemediğim için hain ilan edildim. Eğer bundan dolayı ben suçluysam, Türkiye ihracatını artırmak için suç işlemişsem bu suçu şeref, onur kabul ediyorum. 27 yıl sanayicilik yaptım. Rüşvet alan da veren de iftira atan da namerttir" dedi.  

 

-"Hırsızdan daha beteri arsız olmaktır"

 

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, sataşma gerekçesiyle söz alarak, "Hırsızdan daha beteri arsız olmaktır. Madem hepsi kurmacaydı, darbeydi niye istifa ettin, niye görevden alındın. Sen almamışsın takıyı. Düğün kasetlerini inceleyelim. Bakan'ın oğlu evleniyor, takılara bakın, izleyin. Saati gelin göstereyim diyor. Herhalde sabah kahvaltıda gösterdin. Sen artık onu Yüce Divan'da gösterirsin. İhracatı artırırken çalma, komisyon alma...Cari açığı da Sarraf kapattı. Vergi rekortmenlerinde niye adı yok" ifadelerini kullandı. 

CHP'li Tanrıkulu da yeniden söz alarak, "Neden Meclis Başkanı,  bu fezlekeyi sizlerden sakladı? Biz okuduk. Bağırıp, çağırmakla olmaz. Bu kadar çok pişkinlik olmaz. Pes. Bu kadar çok iddia, suç olacak insan saklanacak delik arar, aklanmak ister. Sandık aklanma yeri değil, aklanma yeri bağımsız, tarafsız mahkemelerdir. Rüşvet alan da veren de yolsuzluk yapan da şerefsizdir" diye konuştu. 

Çağlayan da sataşma gerekçesiyle yaptığı konuşmada, "İstifa ettik, niye ettik. Etmemiş olsaydık, niye etmedik? Allah aşkına karar verin. Sorumlulukla gittik istifamızı verdik. Koltuğa yapışan adam değilim. Bu türlü ahlak dışı, sokak konuşmalarıyla bir yere gidemezsiniz. Birine namussuz demek için senin namuslu, ahlaklı olman gerekir. Ayıptır, ayıp. Burada namus terazisi mi var?" diye sordu. 

Muhalefet sıralarından kendisine "yuh" diye bağırılması üzerine Çağlayan, "Yuh sana olsun, yüzbin kere yuh sana olsun. Siz İstiklal Mahkemeleri'nde önce asan, sonra yargılayan zihniyetin temsilcisisiniz" karşılığını verdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com