Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri Genel Kurul'da

Dört eski bakanla ilgili soruşturma önergeleri Genel Kurulda
AB eski Bakanı Bağış:

TBMM (AA) - AB eski Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, "30 Mart'ta millet, bu ihanet şebekesine ve onlarla birlikte hareket eden ihanet siyasetine geçit vermedi. Yanlış hesap bir kez daha sandıktan döndü" dedi. 

Bağış, TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin hakkında verdiği soruşturma önergesi üzerinde yaptığı konuşmada, "17 Aralık darbe girişimi" kapsamında bir işadamından üç kez rüşvet aldığının "adice kurgulanmış yalan ve iftira olduğunu" savunarak, hakkındaki üç iddianın da hiçbir temeli bulunmadığını söyledi.

Konuşmak için bugünü beklediğini ifade eden Bağış, şunları kaydetti:

"Karakter suikastleri gerçekleştirildi. Hukuki prosedürler alt üst edildi. 'Türkiye tarihinin en büyük yolsuzlukluk operasyonu' diye yutturulmaya çalışılan senaryo, ne tesadüf ki 30 Mart yerel seçimleri öncesine denk getirildi. Hakkımızdaki bütün iddiaları ve iddialara delil olan sözde belgeleri bizde medya ve sosyal medyadan öğrendik. Hiçbir bilgi gizlilik gerekçesiyle bize verilmedi ama medyaya çarşaf çarşaf servis edildi. 17 ve 25 Aralık darbe girişiminin mağdurlarından biri olarak şunu özellikle vurgulamak istiyorum; bu sürecin özeti şudur; paralel yapı ve işbirlikçilerinin sahip olduğu medya eliyle, STK'lar, sosyal medya üzerinden servis edilen montaj ve dublajlar eliyle, devlet mekanizmasına sızmalarıyla, en önemlisi paralel yapının yargıdaki savcılar eliyle yargısız infaz yapılmıştır,  yapılmaya devam etmiştir. Ama her şerde hayır vardır derler ya büyüklerimiz...Yıllarca camileri ahıra çeviren, mütedeyyin, dindar insanlara korku muamelesi yapan, ezanın Arapça okunmasına dahi müsamaha gösteremeyen bazı parti mensupları,  bugün Meclis kürsüsünde şükürler olsun Rabbimin adını ağızlarına aldı.17 Aralık'ta aslı astarı olmayan zorlama iddialarla bu dosya içine dahil edilmem, bunlarla da yetinmeyip sonrasında şahsıma karşı devam eden linç kampanyası biraraya geldiğinde hesap çok açık. Ancak hamdolsun milletimiz bunun hesabını 30 Mart'ta sandıkta kesti.  Ama 30 Mart'ta millet, bu ihanet şebekesine ve onlarla birlikte hareket eden ihanet siyasetine geçit vermedi. Yanlış hesap bir kez daha sandıktan döndü. Milletimiz bunların hesabını nasıl sandıkta kestiyse biz de gerek yüce Parlamento çatısı altında gerekse hukuk nezdinde bu müfteriler ve ihanet şebekesiyle hesaplaşmaya devam edeceğiz. Bu sorun sadece bizim değil, hepimizin sorunudur. Gayrimeşru yollardan meşru yollara çıkamazsınız. Bu oyun çok tehlikelidir. İftira ve şantaj siyasetine hep birlikte dur demeliyiz. Bu ihanet şebekesinin kurduğu tezgahı hep birlikte bozmalı, bu yapıyla hep birlikte mücadele etmeliyiz."

Sokrates'in, idama götürülürken ağlayan eşinin "günahsız yere idama götürülüyorsun" sözüne, "Ne yani bir de hakkıyla mı götürülseydim" yanıtı verdiğini anlatan Bağış,  ideolojik ve siyasi olarak birbiriyle alakası olmayan çevrelerin biraraya gelmesinin manidar olduğunu söyledi. "Yıllarca bu millete 'atam izindeyiz' diyenlerin artık 'hocam emrindeyiz' dediklerine şahitlik ettik" diyen Bağış, milletin her şeyi gördüğünü söyledi. Bağış, iftira, yalan ve şantajlara boyun eğmediklerini, bundan sonra da boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Kurulacak soruşturma komisyonunda her soruya cevap vereceklerini belirten Bağış, kendisine laf atan milletvekillerine, "Çok meraklıysanız, sizi oraya koysunlar. Siyaseti kirletmek için elinden geleni ardına koymayan, paralel terör şebekesinin güdümüne düşmüş olanların da bir an önce kurtulmasını temenni ediyorum" dedi. 

 

-Genel Kurul karıştı

 

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, sataşma gerekçesiyle söz alarak, eski bakanların en azından konuşma yapmadan adalete gitmeye hazır olduklarını, Yüce Divan'a gitmek için oy vermelerini beklediğini söyledi. Bakanların sürekli mazeret ürettiğini savunan Çıray, "Bağış darbesavar pozisyonuyla girince, sizlerle bir anımı paylaşmak istiyorum. 2000-2001 yıllarında Ereğli Demirçelik Fabrikları Yönetim Kurulu üyesiydim. Benimle birlikte Kenan Paşa'nın damadı Maksut Göksu da orada yönetim kurulu üyesiydi. Bir gün bana gelip dedi ki 'Seni biriyle tanıştırmak istiyorum, Türk Amerikan Dernekleri Başkanı...ABD'de yürüyüş yapacaklarmış, bizden yardım talebi var, konuşursan seveceksin' dedi. 'Peki dedim sizin tanışıklığınız nereden geliyor' diye sordum, 'Kenan Paşa ABD'ye geldiğinde teşrifat işini o yapıyor' dedi. Şimdi sen Kenan Paşa'nın teşrifatçılığını yapacaksın sonra geleceksin burada 'o darbeci, bu darbeci' diye palavra atacaksın" diye konuştu.

Bağış, konuşmasını bitiren Çıray'a doğru yürüdü. Araya giren milletvekilleri Bağış'ı engelledi. Başkanvekili Meral Akşener, Genel Kurul'un karışması üzerine birleşime ara verdi. Tartışma arada da sürdü. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de laf atarak birbirinin üzerine yürüdü. Kavgayı, araya girin milletvekilleri önledi.  

 

-"Seçim sonuçları" tartışması

 

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, eski bakanların yargısız infaza uğradığını, zamanlamasının da manidar olduğunu savunarak, muhalefetin ispatlanmamış eylem ve fiilleri seçim malzemesi olarak AK Parti'yi yıpratmak için kullandığını söyledi. Türk milletinin 30 Mart'ta iftiraya değil, istikrara oy verdiğini belirten Önen, seçim öncesinde milli iradenin hedef alındığını, hukukun çiğnendiğini, ancak milletin oyuna gelmediğini kaydetti.

Bağış'ın görevi boyunca AK Parti hizmetleri için önemli katkıda bulunduğunu anlatan Önen, "Varsa olay ve iddianın üzerini örtbas etmiyoruz. Meclis soruşturması açılmasını bizzat biz istiyoruz" dedi. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, iktidar milletvekillerinin 30 Mart seçimlerine yönelik ifadelerine işaret ederek, " Milletin bu kararının başımızın üzerinde yeri var. Milletin yüzde 43'ü sizi akladı, yüzde 57'si ise sizin içinizden çıkan bakanların hırsızlığını tescilledi.  Seçim sonuçları başka, hırsızlık ve yolsuzluk başka şeydir. Rüşvet operasyonu darbeyse, ortaya saçılan paralar kasalar dublajsa, bu dış operasyonsa, niye bu önergeyi kabul ederek dış operasyona alet oldunuz. Yazıklar olsun size" diye konuştu. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da sataşma gerekçesiyle söz alarak, "Türkiye'de yaşayan seçmenin yüzde 75'i sizi iftiracı olarak tescil etti. Siz yalan ve iftira dolu 17 Aralık operasyonu arkasına sığınmamış olsaydınız, genel başkanınız TBMM çatısı altında tapeleri dinletir miydi? Bakanların elinde olmayan fezlekelerin tamamı sizin elinizde. Bu resimleri nereden buldunuz? Komisyonu kurduk. Ama komisyon kurmak için önergeyi vermediniz, siz bunu 30 Mart seçimlerinde AK Parti'yi yıpratmak için kullanacağız  dediniz, millet size prim vermedi" dedi. 

Genel Kurul'da önerge üzerinde konuşmaların tamamlanmasının ardından gizli oylamaya geçildi. 

 

-Aksünger ile Sapan'ın kavga ettiği öğrenildi

 

Bu arada, basın kapısı önünde CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan ile CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger'in kavga ettiği öğrenildi. Kavgayı, Meclis polisinin araya girerek sonlandırdığı öğrenildi.

Aksünger, gazetecilerin sorusu üzerine, kişisel bir mesele olduğunu ve büyütülmemesi gerektiğini söyledi. Sapan ise tartışmalarının partiyle ilgili olduğunu ifade ederek, "Benim parti grubunda yaptığım konuşmayla ilgili bir derdi var anlaşıldığı kadarıyla" dedi.

 

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com