Dört ilçe “Genel Hayata Etkili” sayıldı

Dört ilçe “Genel Hayata Etkili” sayıldı
Kütahya'nın Simav İlçesinde 19 Mayıs Perşembe gecesi meydana gelen depremden sonra Başbakanlık Afet ve Acil Yönetim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; Simav, Hisarcık, Şaphane ve Pazarlar İlçelerinde binaları hasar gören vatandaşların afetzed

Kütahya'nın Simav İlçesinde 19 Mayıs Perşembe gecesi meydana gelen depremden sonra Başbakanlık Afet ve Acil Yönetim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; Simav, Hisarcık, Şaphane ve Pazarlar İlçelerinde binaları hasar gören vatandaşların afetzede olduğu bildirildi.
Kütahya Valiliği, Pazarlar Kaymakamlığı ve Şaphane Kaymakamlığı internet sitelerinde yayınlanan “Dört İlçe Genel Hayata Etkili Sayıldı” başlıklı yazıda Başbakanlık Afet ve Acil Yönetim Başkanlığı tarafından yapılan açıklama yayınlandı.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından, “Kütahya İline bağlı Simav İlçesinde 19.05.2011 tarihinde saat 23.15 te meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem afeti nedeniyle Başkanlığımız koordinasyonunda Kütahya İline bağlı Simav, Hisarcık, Şaphane ve Pazarlar ilçelerinde gerçekleştirilen ön hasar tespit çalışmaları neticesinde, söz konusu yerleşim yerlerinde yapılarda hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu nedenle; Kütahya İline bağlı Simav, Hisarcık, Şaphane ve Pazarlar ilçelerinde 19.05.2011 tarihinde meydana gelen deprem afetinin. 7269 Sayılı Kanunun l inci maddesi uyarınca hazırlanan 'Afetlerin Genel Hayata Etkililiğine İlişkin Temel Kurallar Hakkında' Yönetmeliğe istinaden, Kütahya İline bağlı Simav, Hisarcık, Şaphane ve Pazarlar ilçelerinde 'Genel Hayata Etkili' sayılması ve bu afet olayından dolayı binaları hasar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi ile 7269 Sayılı Afetler Kanunu'nun 'Afet Bölgelerinde Yapılacak Teknik İşler' başlıklı 13. maddesi gereğince kesin ve itirazlar hasar tespit çalışmalarının yapılması, yaptırılması, kesin ve itirazlar hasar tespit çalışmaları neticesinde hazırlanan hasar tespit raporları ile afetzede isim listelerinin tasdik edilmesi ve mahallinde ilanının sağlanması hususlarında Kütahya Valiliği'nin (İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü) yetkili kılındığı” bildirildi.
Simav, Pazarlar, Şaphane ve Hisarcık ilçelerinde yaşayan insanların tamamının depremden maddi ve manevi olarak etkilendiğinin herkes tarafından bilindiğini belirten depremzedeler, “Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada sadece binaları hasar gören vatandaşların afetzede olduğu belirtiliyor. Diğer insanlar depremden etkilenmedi mi? İnsanlar günlerdir işyerine gidemiyor, iş yeri sahipleri deprem dolayısıyla dükkânlarını açamıyor ve bazı işyerleri de deprem dolayısıyla üretim yapamıyor. Depremden en çok etkilenen Simav başta olmak üzere Pazarlar, Şaphane ve Hisarcık ilçelerinde yaşayan herkesin afetzede kapsamına alınmasını istiyoruz” diye konuştular.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com