“Dört ilin potansiyelini ve değerlerini tanıtmamız gerekiyor”

“Dört ilin potansiyelini ve değerlerini tanıtmamız gerekiyor”
Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Uşak Valisi Özdemir Çakacak, ''Yılmadan, bıkmadan, mücadele azmimizi hiç kaybetmeden dört ilin potansiyelini ve değerlerini tanıtmamız gerekiyor'' dedi.

Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Uşak Valisi Özdemir Çakacak, ''Yılmadan, bıkmadan, mücadele azmimizi hiç kaybetmeden dört ilin potansiyelini ve değerlerini tanıtmamız gerekiyor'' dedi.
Merkezi Kütahya'da bulunan, Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan Zafer Kalkınma Ajansının 2011 yılı 10'uncu toplantısı, Kütahya'da yapıldı.
Ajansın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Valilikteki toplantıda yaptığı konuşmada, Ajans Yönetim Kurulu üyelerinin 8-16 Ekim 2011 tarihlerinde Belçika ve Fransa'da çalışma ziyaretleri gerçekleştirdiğini anımsattı. Hem Belçika hem Fransa'da özellikle kalkınma ajanslarının inovasyon parkları ve teknokentlerini ziyaret ettiklerini belirten Çakacak, şu bilgileri verdi:
''Belçika'nın Charleroi kentindeki ajans, yapı olarak Zafer Bölgesel Havaalanına benzeyen bir şekilde oluşturulmuş. Ajans, havaalanı ve çevresinde yapılandırılmış. Belçika'da önemli Ar-Ge çalışmalarının yapıldığını gördük. Fransa'nın Nice kentinde teknokenti ziyaret ettik. Bu teknokent 1964 yılında kurulmuş. O yıllardan bu yana faaliyet gösteren belki dünyanın ve Avrupa'nın en büyük teknokentlerinden biri. Görüşmeler, çalışmalar yapılmış ama kurulduktan sonra 14 yıl hiç yatırımcı çekememişler. Bizim toplumumuzda yeni bir teşkilat kurulduğu zaman elinde sihirli değnek var diye düşünülür. Mesela yeni ilçe kurulur, kaymakam atanır, her şey dört dörtlük olacak zannedilir. Halbuki o yeni bir başlangıçtır. Kalkınma ajansları da böyledir. Ülkemizde kurulan kalkınma ajansları, dünyadaki ve Avrupa'daki örnekleri görülerek en iyilerinin yapılması konusunda daha deneyimli olacak. Yılmadan, bıkmadan, mücadele azmimizi hiç kaybetmeden dört ilin potansiyelini ve değerlerini tanıtmamız gerekiyor. Yararlı bir gezi olduğunu düşünüyorum.''
Toplantının basına kapalı gerçekleşen bölümünde, Yönetim Kurulunun Belçika ve Fransa ziyaretleri değerlendirilerek, İzleme Komisyonu yönergesi, daha önce yürütülen projelere ilişkin fesih talepleri ve Eylül Ayı Gelir-Gider Cetveli ele alındı.
Toplantıya, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Seyit Ömer Durmuş, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, Ajans Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen katıldı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com