Dört yılın bedeli bu kadar mı?

Dört yılın bedeli bu kadar  mı?
Anayasa Mahkemesi Mustafa Balbay'ın adil yargılanma konusundaki itirazını haklı buldu.

Anayasa Mahkemesi, uzun tutukluluk tartışmalarına son noktayı koydu. Yüksek Mahkeme, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın uzun tutuklulukla ilgili yaptığı bireysel başvuruda, haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Mahkeme, hak ihlali nedeniyle Balbay’a 5 bin TL manevi tazminat ödenmesine de karar verdi.

Ergenekon Davası kapsamında yargılanan ve 34 yıl hapis cezasına mahkum olan CHP İzmir Milletvekili Balbay ve 12 yıl 6 ay hapis cezası alan CHP Zonguldak Milletvekili Haberal’ın “uzun tutukluluk ve adil yargılanmaya” ilişkin bireysel başvuruları karara bağlandı. 2 milletvekilinin hak ihlaline ilişkin yaptıkları başvurularını değerlendiren Anayasa Mahkemesi, haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Yüksek Mahkeme’nin 1. Bölümü’nün bugün yaptığı toplantıda Balbay ve Haberal’ın başvuruları incelendi. Mahkeme, Haberal’ın adil yargılanma hakkının ve ifade hürriyetinin ihlal edildiğine ilişkin itirazını “başvuru yollarının tüketilmemiş olması” nedeniyle “kabul edilemez olduğuna” hükmetti. Balbay’ın seçilme hakkının ihlal edildiğinin ve tutukluluğun makul süreyi aştığı itirazını ise kabul edilebilir olduğuna hükmeden Yüksek Mahkeme, uzun tutukluluğu Anayasa’nın 67. maddesinin birinci fıkrasıyla bağlantılı olarak 19. maddesinin yedinci fıkrasının ihlal edildiğine karar verdi. Balbay’ın seçilme hakkının da ihlal edildiğini açıklayan Mahkeme, CHP Milletvekiline 5 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Yüksek Mahkeme Balbay’a yapılacak tazminat ödemesinin kararın tebliğini takiben Maliye Hazinesi’nden ödenmesine karar verdi.

HABERAL’A TAZMİNAT ÖDENMEYECEK

Haberal’ın itirazlarını da değerlendiren Yüksek Mahkeme, tutuklamayı haklı gösterecek kuvvetli suç şüphesi ve nedeni bulunmadığı halde tutuklanma itirazını “açıkça dayanaktan yoksun” bularak kabul edilemez olduğuna hükmetti. Haberal’ın tutukluluğun makul süreyi aştığına karar veren Anayasa Mahkemesi CHP milletvekilinin seçilme hakkının ihlal edildiğine yönelik itirazını haklı buldu. Yüksek Mahkeme Haberal’ın tutukluluğa itirazının etkin bir biçimde incelenmediğine yönelik itirazı da değerlendirdi. Haberal’ın tutukluluğa itirazının duruşmalı olarak incelenmediğine yönelik itirazında hak ihlali olmadığına karar veren Yüksek Mahkeme, Ergenekon davasının yargılamasına devam ederken Cumhuriyet Savcısının yazılı mütalaasının Haberal’a verilmemesini ise hak ihlali olarak değerlendirdi.

AKP VE CHP’DEN İLK DEĞERLENDİRMELER

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, düzenlediği basın toplantısında gündeme dair soruları yanıtladı.

Anayasa Mahkemesi’nin Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın adil yargılama ve uzun tutukluluk süreleriyle ilgili yaptığı itirazı haklı bulmasını değerlendiren Çelik, “Karara saygı duyarım. Gereği neyse hukuk devletinde bu yapılır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ise konuyu Twitter hesabından değerlendirdi. Oran şu ifadeleri takipçileri ile paylaştı:

“Anayasa Mahkemesi Balbay’ın itirazı üzerine verdiği karar ile Türkiye’de insan hakları ihlalini açıkça teşhir etti. Bu kadar uzun süren bir tutukluluk hali, adil yargılanmayı aşar, tedbir değil cezalandırma anlamına gelir, bir insan hakkı ihlalidir. Özel Yetkili Mahkemelerin yaptığı bu hak ihlalinin bu şekilde kabul edilmesi ÖYM’lerin nasıl mahkemeler olduğunu da gösteriyor. Biz Balbay’ın sonuna kadar da yanındayız, bu ülkede kimse böyle haksızlıklara, zulme uğramasın diye mücadele ediyoruz.”(MUE)

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com