Dostlarına bak Tayyip Erdoğan!

Dostlarına bak Tayyip Erdoğan!
Oran, Başbakan'a "Dünyadaki dostlarına bak Tayyip Erdoğan, nerede otoriter rejim varsa orada kendine dost arayışı içerisindesin. Nerede anti demokratik bir yapı var, orada senin karşılığın var" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan'a "Dünyadaki dostlarına bak Tayyip Erdoğan, nerede otoriter rejim varsa orada kendine dost arayışı içerisindesin. Nerede anti demokratik bir yapı var, orada senin karşılığın var. Senin dostların tarihin çöplüğüne gittiler. İşte senin arkadaşların Mübarek'ler, Kaddafi'ler, pili bitmiş monarşiler. Sen onların bile arkasında duramadın, elinden ödül aldığın insanlara arkanı döndün, orada da çark ettin, dünyada yapayalnız bir insansın" diye seslendi.

Oran yaptığı yazılı açıklamada Başbakan Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sosyalist Enternasyonal Toplantısı'ndaki konuşmasına yönelik eleştirilerine sert yanıt verdi. Oran, Başbakan'ın "Üyeler bu yoldaşın kendi ülkesinden bile haberi yok diyerek kıs kıs gülmüşlerdir" şeklindeki sözlerine tepki gösterirken "Al-i İmran suresinde Allah şöyle buyurur, "Haydi biraz bildikleriniz hakkında konuşuyorsunuz, ya hiç bilginiz olmayan şey hakkında niye konuşuyorsunuz?' Tayyip Erdoğan biraz bildikleri hakkında da konuşuyor, hiç bilmediği şeyler hakkında da konuşuyor. Ama madem merak ediyor, öğretelim. Sayın Tayyip Erdoğan, Sosyalist Enternasyonal'de bizi ayakta alkışladılar. Bizim yoldaşlarımız sıcak paraya dayalı rant ekonomilerinden değil, herkesin iş ve aş bulabildiği, istihdam yaratan üretim ekonomilerinden yana" değerlendirmesinde bulundu. "Aç tavuk kendini darı ambarında görürmüş" diyen Oran, Başbakan'ın da aynen böyle olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Övülmek istiyor ama kimsenin de Tayyip Erdoğan'ı övdüğü yok. Dünyadaki yoldaşlarımız Türkiye'nin gidişatından rahatsız. Ezeli, ebedi, ilelebet başkanlık rejimi tartışmasından, kuvvetler ayrılığı ilkesi ile ilgili tartışmadan, kurulduğu günden bu yana rotası çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmak olan Türkiye'nin rotasını otoriter bir rejime doğru çevirmeye çalışmasından rahatsız. Bu zamana kadar da bunu ifade ettiler. Sosyalist Enternasyonal bu tarihe kadar', Kosta Rika'da ve Güney Afrika'da manifesto gibi üç tane deklarasyon yayınladı. Tutuklu milletvekillerinden, yargının bağımsızlığını kaybetmesinden dolayı AKP'yi uyardı. Tayyip Erdoğan bir zamanlar "CHP'yi atın biz katılalım' diye Sosyalist Enternasyonal kapılarında geziyordu, oralardan tokat gibi cevap aldı, şimdi haset ediyor. Bizde bir laf vardır, bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim derler. Bizim arkadaşlarımız, dostlarımız işte dünyadaki en ilerici, en demokrat, en aydınlık partiler. Tayyip Erdoğan'ın dünyada karşılığı ne? Tayyip Erdoğan nerede böyle bir destek görebildi? Karşılıksız çek gibi dünyada geziyor."

-"ELEŞTİRİLMEKTEN UTANMA, GERÇEKLERDEN UTAN"

Başbakan'ın nerede otoriter rejim varsa orada kendine dost arayışı içinde olduğunu ifade eden Oran, Başbakan'a şöyle seslendi:

"Nerede anti demokratik bir yapı var, orada senin karşılığın var. Senin dostların tarihin çöplüğüne gittiler. İşte senin arkadaşların Mübarek'ler, Kaddafi'ler, pili bitmiş monarşiler. Sen onların bile arkasında duramadın, elinden ödül aldığın insanlara arkanı döndün, orada da çark ettin, dünyada yapayalnız bir insansın. Aynı anda Irak, İran, İsrail, Suriye ile dünyada kavgalı olan tek yönetim senin yönetimin. Kardeş millet Azerbaycan ile Türkiye arasına kırgınlık koyan da sensin, Kafkasya politikasında karşılık bulamayan da sensin. El kapılarında "ne olur bizi Şangay beşlisine alın' diye geziniyorsun. Halin ortada. Ne ABD'de karşılığın var, ne Avrupa Birliği'nde. Sen BM'de konuşurken, Filistin temsilcisi bile seni dinlemedi. Bugün CHP Genel Başkanı konuştuğu zaman yüzlerce ülkenin temsilcisi dinliyor, ayakta alkışlıyor. AKP Genel Başkanı elbette böyle bir şeyi kıskanacak. Bu haseti içinde taşıyacak. Ona bir tavsiyem var. Eleştirilmekten bu kadar utanma. Gerçeklerin bu kadar kötü olmasından utan. Çünkü biz senin ortaya koyduğun karneyi okumaktan başka bir şey yapmıyoruz."  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com