Dostluk köprüsü kuruldu

Dostluk köprüsü kuruldu
Azerbaycan Dernekler Federasyonu tarafından Türkiye'nin çeşitli yerlerinde açılan Türkiye Azerbaycan Dernekleri'nin bir şubesi de Eskişehir'de açıldı. Üniversite Caddesi'nde bulunan dernek binasının açılış törenine, Türkiye Azerbaycan Dernekler Federa

Azerbaycan Dernekler Federasyonu tarafından Türkiye'nin çeşitli yerlerinde açılan Türkiye Azerbaycan Dernekleri'nin bir şubesi de Eskişehir'de açıldı. Üniversite Caddesi'nde bulunan dernek binasının açılış törenine, Türkiye Azerbaycan Dernekler Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, Azerbaycan Dış İşleri Bakanlığı'nın Diaspora'da sorumlu Müsteşarı Nariman Gurbanov, Eskişehir Azerbaycan Derneği Başkanı Cavid Aydın, Eski Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, dernek yöneticileri ve üyeleri katıldı.
Dernek açılışında konuşan Türkiye Azerbaycan Dernekler Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, Türkiye ile Azerbaycan'ın sonsuza dek kardeş olacaklarını ve Azerbaycan ile Türkiye'nin daha güçlü olması için iki ülkenin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini söyledi. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'nin birçok şehrinde dernekler açarak bir kardeşlik köprüsü oluşturmak istediklerini belirten Dündar, içinde Türk ve Azeri sevgisi olan tüm vatandaşları derneklerine beklediklerini söyledi.
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Diaspora'dan sorumlu Müsteşarı Nariman Gurbanov ise iki kardeş milletin omuz omuza vererek daha ileri seviyelere çıkacaklarını belirterek, Azerbaycan diasporasının dünyanın her yerinde giderek etkin hale geldiğini ifade etti. Törene katılan ve derneğe üye olan eski Eskişehir valisi Kadir Çalışıcı, kardeş millet olan Azeri halkının her zaman kendisi için ayrı bir yeri olduğunu vurguladı. Azerbaycan'la tarihi, kültürel bağları yaşatmanın oldukça önemli olduğunu kaydeden Çalışıcı, 'Benim ölmeden önce isteğim, Karabağ topraklarının işgal altından kurtulduktan sonra Hocalı'da o zümrüt topraklarda Azeri kardeşlerimizle beraber çay içmektir. İnşallah bu günleri de göreceğiz.' şeklinde konuştu.
Açılışa tebrik mesajı gönderen Azerbaycan Başkonsolosu da, derneğin kurulmasına vesile olan herkese teşekkür ederek, kurulan bu yeni derneğin Atatürk'ün 'Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimiz' ve Aliyev'in 'Azerbaycan ve Türkiye bir millet iki devlettir' sözlerini onayladığını vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com