Dosya masrafına yeni düzenleme

Dosya masrafına yeni düzenleme
Bankaların, kredi kullanımında aldıkları dosya masrafları uzun zamandır tartışma konusu.

Bazı tüketiciler bu durumu yargıya taşıdı ve haksız yere alınan masrafların iadesine yönelik kararlar çıktı.

Ancak, bankalar dosya masrafı adı altında tahsil ettiği bedelleri iade etmeye yanaşmıyorlar. Durum böyle olunca da bu uygulama Yeni Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nda düzenlendi.

BDDK BELİRLEYECEK

Kanuna göre, sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için “tüketiciden ek bir bedel talep edilemeyecek”.

Bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar tarafından tüketiciye sunulan ürün veya hizmetlerde ise tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türlerine ilişkin usul ve esaslar Bakanlığın görüşü alınarak bu “Kanunun ruhuna uygun olarak ve tüketiciyi koruyacak şekilde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenecek”.

SÖZLEŞMEDE YER ALACAK

Tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa ilişkin bilgilerin, “sözleşmenin eki” olarak kâğıt üzerinde yazılı şekilde tüketiciye verilmesi zorunlu. Uzaktan iletişim aracıyla kurulan sözleşmelerde ise, bu bilgilere kullanılan uzaktan iletişim aracına uygun şekilde yer verilecek. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com