Dövizdeki dalgalanma, lastik sektörünü olumsuz etkiledi

Dövizdeki dalgalanma, lastik sektörünü olumsuz etkiledi
LASED Başkanı Karataş:- "Dövizdeki dalgalanmadan lastik sektörü ilk etkilenenlerden çünkü lastiğin ham maddesi kauçuk ve diğer bileşenler ithal ediliyor"- "Bu da hemen lastik fiyatlarına etki ediyor. Şubat başında maliyet markalara göre yüzde 5-10 puan ar

Otomotiv Lastik Satıcıları ve Servisçileri Derneği (LASED) Başkanı Mustafa Karataş, lastik sektörünün ham maddenin ithal edilmesi nedeniyle döviz fiyatlarındaki dalgalanmadan etkilenenlerin başında geldiğini belirterek, "Şubat başında maliyet markalara göre yüzde 5-10 puan artış gösterdi" dedi.

Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kışın çok sert geçmemesine rağmen kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi ve sürücülerin bu konuda bilinçlenmesiyle hedeflenen satışların üçte ikisine ulaşıldığını söyledi.

Kış lastiğinin zorunlu hale getirilmesinin iki yıldır gündemlerinde olduğunu kaydeden Karataş, geçen yıl mart ve nisandaki toplantılarda üreticilerin ve ithalatçıların üretim ve stoklarını planlayabilmeleri için bu yıl erken davranılması gerekliliğinin konuşulduğunu fakat tebliğde gecikme yaşandığı için yeterince stok yapılamadığını anlattı.

Karataş, 54 il için yayımlanan Kış Lastiği Genelgesi'nin pazarı tam anlamıyla hareketlendiremediğine dikkati çekerek, "Kış koşullarının yoğun yaşandığı Balıkesir, Malatya ve Ordu gibi bazı illerin de kapsama alınması gerekiyor. Ayrıca yol denetimleri daha çok ticari araçlar üzerinde yoğunlaşıyor, binek otomobiller de ticari araçlar gibi yoğun denetime tabi tutulursa lastik kökenli kazaların olabildiğince azalacağını düşünmekteyiz. LASED olarak lastik satışından çok trafik kazalarının azalması açısından kış lastiğini değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

- "Zorunluluklar satışları değiştirmedi"

"Kış lastiği zorunluluğu, adetsel olarak genel lastik satışlarında değişikliğe neden olmadı" diyen Karataş, "Öndecen yaz lastiği üreten fabrikalar yaz lastiği yerine kış lastiği üretti. Gerek iş hacmi gerekse de istihdam açısından fazla değişiklik olmadı. Sadece kış lastiği ile yaz lastiğinin genel olarak yüzde 10'luk fiyat farkı parasal açıdan fark etmiştir" ifadesini kullandı.

Karataş, ekonomideki gelişmelerin lastik sektörünü doğrudan etkilediğini dile getirerek, "Dövizdeki dalgalanmadan lastik sektörü ilk etkilenenlerden çünkü lastiğin ham maddesi kauçuk ve diğer bileşenler ithal ediliyor. Bu da hemen lastik fiyatlarına etki ediyor. Şubat başında markalara göre yüzde 5-10 puan artış gösterdi" değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Enes Duran
Yayınlayan: Kemal Kaymak

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com