Dövmeye ilgi her geçen gün artıyor

Dövmeye ilgi her geçen gün artıyor
Gençlerin son yıllarda tutkusu haline gelen dövme Eskişehir'de büyük ilgi görüyor. Eskişehir'de profesyonel dövmecilik yapan Yavuz Yurtseven, dövmecilik mesleğinin Türkiye'de çok saygı gören bir meslek olmadığını söyledi.

Gençlerin son yıllarda tutkusu haline gelen dövme Eskişehir'de büyük ilgi görüyor. Eskişehir'de profesyonel dövmecilik yapan Yavuz Yurtseven, dövmecilik mesleğinin Türkiye'de çok saygı gören bir meslek olmadığını söyledi.
Avrupa'da ve batılı ülkelerde dövmeciliğe sanat olarak bakıldığını ifade eden Yurtseven, bu ülkelerde dövmecilere itibar gösterildiğini belirtti. İnsanların hala önyargılı olduğunu ifade eden Yurtseven, 'Türkiye'de 10 kişiden sadece bir kişi dövme yaptırma potansiyeline sahip. Onun için bu iş çok fazla merdiven altından kurtulamıyor. Bizim profesyonel dövmeciler olarak bir derneğimiz var. Bu işin Avrupa standartlarında olması için bir araya geldik ve belli standartlar oluşturduk. Bu işi en iyi şekilde ve sağlıklı yapmaya çalışıyoruz' dedi.
Yurtseven, dövmecilikle ilgili şunları söyledi:
'Eskiden deri altına sadece doktorlar müdahale edebilir diye bir kanun vardı. Bu kanun şimdi değişiyor. Çok fazla dövmeci olduğu için devlet buna el attı. Tıpkı eczacılıkta, kuaförlükte olduğu gibi bu işi bilen insanların yapması gerektiğini düşündüler. Yurt dışına dernekler ve konsolosluklar aracılığıyla yazı gönderdiler. Orada bu işin nasıl yapıldığını araştırdılar. Bunun için devlet kendi bünyesinde steril kursları ve dövmecilik kursları vermeye başladı. Sağlık Bakanlığı, valiliklerle koordineli bir şekilde çalışıyor.'
Dövmecilikte hijyenin çok mühim olduğunu anlatan Yurtseven, 'Malzemelerin kesinlikle tek kullanımlık olması gerekiyor. Biz kullan at malzemeler kullanıyoruz. Ortamın özellikle uygun olması lazım. Bir partide veya evde bu işi yapmak çok da uygun değil. Eğitimini almış insanların profesyonel ortamlarda bu işi yapması lazım' dedi.
Yurseven, 'Eskişehir'de genç bir nüfus olduğu için dövmeye talep var. Halkımızın talebi arttığı için korsan diye tabir ettiğimiz dövmeciler de çok fazla arttı. Halkımızı çok fazla bilinçlendiremediğimiz için amatör çalışmalarda kötü neticeler alınabiliyor. Onlarla da uğraşmak zorunda kalıyoruz. Amatör diye tabir ettiğimiz kişilerin yaptığı kötü dövmeleri de düzeltmeye çalışıyoruz. Bize gelen insanları kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayız. Dövmede fiyat aralığı yapana göre değişir. Pahalı bir fiyat aralığı vardır. Türkiye'de kalıcı dövme yaptırmak gerçekten pahalıdır' ifadelerini kullandı.
Vücudunda 6 tane dövme olduğunu söyleyen Gamze Toker Yurtseven ise, 'Vücudumdaki dövmelerin hepsinin anlamı var. Sırtımdaki kelebek özgürlük anlamına geliyor. Sırtımın diğer tarafında bütün ailemin doğum tarihleri var. Kolumda Arapça 'tebrizi şems' yazıyor. Parmağımda eşimin ismi var ve onu alyans yerine kullanıyorum. Bir tane hayat ağacım var. Hepsinin farklı farklı anlamları olmakla beraber hepsi benim için çok özel. Vücudumda toplam 6 tane dövmem var. Büyük bir ihtimalle de devamı gelir. Dövme alışkanlık yapıyor. Bir dövme yaptırdıktan sonra diğerini de yaptırmak istiyorsunuz. Dövmenin bir modası yoktur. Ama kadınlara daha zarif şeyler yaptırmak bana daha mantıklı geliyor' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com