DPÜ GSF Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şirin Benuğur:

DPÜ GSF Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şirin Benuğur:
Benuğur, kent estetiği ve tipografisinin kent yaşamına ve insan psikolojisine etkilerini ifade etti.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevsili Yrd.Doç.Dr. Şirin Benuğur, herkesin dışarıya çıktığında birçok tipografik öğe ile karşılaştığını bunların kendini rahatsız ettiğini belirtti. Benuğur, kent estetiği ve tipografisinin kent yaşamına ve insan psikolojisine etkilerini ifade etti.
Estetiği, güzel ile sanatın özdeş olduğunu savunan bir anlayışı yansıttığını belirten Yrd.Doç.Dr. Benuğur, 21. Yüzyılda gelişen çağdaş estetik anlayışının güzelin ne olduğunu betimlemeyle ilgilenmediğini ifade ederek şöyle konuştu: ”Estetik yalnız sanatla ilişkilendirilen bir kavram olmaktan çok insan yaşamının her alanında varlığına gereksinim duyulan ve sorgulanan bir nitelik haline gelmiştir.Estetik, insanın yaşamını sürdürdüğü fiziksel çevre içinde oldukça önem taşımaktadır.Birey yaşamını sürdürdüğü fiziksel çevre ve bu çevrede yer alan doğal, yapay, kültürel, tarihi, sosyal ve görsel öğelerle sürekli etkileşim içindedir. Bu etkileşim sürecinde de çevre koşullarını denetlemeyi, çevresini düzenlemeyi, daha yaşanabilir biçime dönüştürebilmeyi amaçlar.”
“Bireylerin sağlıklı, mutlu, keyifli yaşamaları görsel bakımdan iyi çözümlenmiş işlevsel ve estetik çevrelerin oluşmasına” bağlı olduğunu söyleyen Benuğur, hızlı nüfus artışı, sanayileşme, doğal ve tarihi varlıkların tahrip edilmesi, düzensiz kentleşmenin görsel kirlilik oluşturduğunu söyledi.
Kentin gelişmişliğinin görsellikle ilişkiliği olduğunu kaydeden Benuğur, "Günümüzde bir kentin gelişmişliği ve çağdaşlığı, doğal ve yapay donatılarının göze hoş gelecek biçimde düzenlenmiş olmasıyla, kent estetikliliğiyle değerlendirilmektedir” diye konuştu.
Yrd.Doç.Dr. Şirin Benuğur, tipografinin kent estetiğinde tabelalarda, duvar yazılarında, grafitide, grafik ürünlerinde ve mimari elemanlarında yer aldığını kaydederek buna ilişkin değişik örnekler verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com