DPÜ-TUBİTAK ortak projesiyle doğa bilincini öğrenecekler

DPÜ-TUBİTAK ortak projesiyle doğa bilincini öğrenecekler
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) – TÜBİTAK ortak projesi olan “Doğa Bilinci Kütahya ve Çevresi Bilim ve Doğa Okulu” projesi kapsamında değişik illerden 30 öğrenci Kütahya'ya geldi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) – TÜBİTAK ortak projesi olan “Doğa Bilinci Kütahya ve Çevresi Bilim ve Doğa Okulu” projesi kapsamında değişik illerden 30 öğrenci Kütahya'ya geldi. Öğrenciler, 9 gün sürecek etkinlikler boyunca çeşitli çalışmalar yapacak ve ziyaretler gerçekleştirecekler.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) ile TUBİTAK'ın ortak projesi olan “TUBİTAK Doğa Bilinci Kütahya ve Çevresi Bilim ve Doğa Okulu” etkinliklerin yapılacağı Kütahya Aizanoi Otelde başladı.
DPÜ-TUBİTAK ortak projesi konusunda bilgi veren proje yürütücüsü Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Metin Bülbül, “TUBİTAK Doğa Bilinci Kütahya ve Çevresi Bilim ve Doğa Okulu” projesinin Dumlupınar Üniversitesi- TUBİTAKortak projesi olduğunu belirterek, 5 aylık olan projenin uygulama süresinin 17-25 Temmuz tarihleri arasında Kütahya'da 9 gün boyunca çeşitli etkinliklerle gerçekleştirileceğini söyledi.
Proje etkinliğinde Trabzon, Urfa, Sakarya, İzmit, İzmir, Afyon ve Kütahya'dan 30 öğrencinin yer aldığını ifade eden Doç.Dr. Bülbül, projenin temel amacının, öğrencilere doğa bilincini vermek olduğunu belirterek, proje kapsamında öğrencilere Üniversite ortamının tanıtılması, temel kuralların uygulamasının konusunda uzman DPÜ öğretim elemanları tarafından üniversite laboratuarlarında gösterilmesi, bilgilendirilmeleri ve bilimsel hedef gösterilmesi olarak ifade etti.
Doç.Dr. Metin Bülbül, Dumlupınar Üniversitesi öğretim elemanlarınca öğrencilere, Üniversite laboratuarlarında bitki, kök gövde ve çiçek yapısı, ekosistem ve biyolojik çeşitlilik ile ilgili bilgiler verilerek bitki yapısı ile ilgili mikroskobik inceleme yapılacağını, ayrıca bir balığın anatomisinin inceleneceğini söyledi.
Ekolojik inceleme için radar gezisi yapılacağını, Kirazlıyayla höyüğünün inceleneceğini, tarım ve hayvancılık konusunda bilgilendirmede bulunulacağını, Üniversite göletindeki sucul ekosistemin gezilerek balık tutma etkinliği yapılacağını, doğal çevre, geri dönüşüm ve çevre kirliliği konusunda bilgiler sunulacağını, Porsuk Barajı gezisinde ise hayvansal organizmaların tanıtılacağını, Kütahya Porsuk Barajı ekosisteminin incelenerek karasal ekosistemle karşılattırılacağını belirten Doç.Dr. Metin Bülbül, projenin tarihsel ve kültürel boyutuna da değinerek proje kapsamında, Aizanoi, Seyitömer Höyük kazılarının kazı çalışmalarının yerinde izleneceğini ve milattan önceki tarihi dönemler, medeniyetler ve o dönem yaşamlarıyla ilgili bilgilendirilmelerde bulunulacağını; Başkomutanlık Meydan Savaşının yapıldığı ve 30 Ağustos Zaferi'nin kazanıldığı Dumlupınar ve çevresindeki şehitliklerin de ziyaret edileceğini, şehitlik alanında Kurtuluş Savaşı konusunda bilgiler verilerek öğrencilere tarih şuuru, vatan ve millet sevgisi bilincinin verilmeye çalışılacağını söyledi.
Doç.Dr. Metin Bülbül öğrencilerin proje kapsamında Germiyan Sokak, Ulucamii, Arkeoloji Müzesi, Çini Müzesi, Hisar- Kale, Frig Vadisi, Domaniç Hayme Ana ile Sarıkız köyü gibi Kütahya'nın tarihi ve kültürel yerlerinin de gezileceğini belirtti.
Ayrıca rehberlik hizmetleri kapsamında etkinliklerin de yapılacağını ifade eden Doç.Dr. Metin Bülbül bu kapsamda grafit panosu, ben kimim? görmez ressam, tere yağ ve ekmek, kış kafeste gibi etkinlikler yapılacağını, bu etkinliklerle öğrencilerin kendilerini tanımalarının, ifade etmelerinin ve ilgilerinin ortaya çıkarılmasının amaçlandığını kaydederek meslek seçimi konusunda da bilgilendirme yapılacağını sözlerine ekledi. İlk gün Aizanoi Otel Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Kütahya Rehberlik ve Araştırma Merkezinden Psikolojik Danışman Cengiz Özyurt, öğrencilerin projeden beklentileriyle ilgili bir çalışma gerçekleştirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com